Japonya’dan Filistin hamlesi: İsrail’in işgaline karşı çıktılar

Avrupa'da peş peşe gelen Filistin'i bağımsız bir devlet olarak tanıma kararı, Asya-Pasifik'e de sıçradı. Son olarak Japonya hükümeti, Filistin'i devlet olarak tanımayı kapsamlı bir şekilde değerlendirme kararı aldı.

KRONOS 24 Mayıs 2024 DÜNYA

Japonya Dışişleri Bakanı Kamikava Yoko, başkent Tokyo’da düzenlediği basın toplantısında, Ortadoğu’da “iki devlet çözümü” desteklediklerini söyledi.

Kamikava, Filistinlilerin bağımsız devlet kurma hedeflerini anladıklarını ve Japonya’nın Filistin’in bu hedefe yönelik çabalarını desteklediğini ifade etti.

“KONUYU KAPSAMLI ŞEKİLDE DEĞERLENDİRECEĞİZ”
Taraflar arası güven inşasına çalıştıklarını kaydeden Kamikava, “Filistin devletinin tanınmasına ilişkin olarak barış sürecinin nasıl ilerletilebileceğini göz önünde bulundurarak, bu konuyu kapsamlı bir şekilde değerlendirmeye devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.


Kamikava, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Kerim Han’ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Savunma Bakanı Yoav Gallant hakkında “yakalama kararı” çıkarılması yönündeki başvuru sürecini izleyeceklerini bildirdi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com