JMO: Deprem, Karlıova’da fay hattı üzerine kurulmuş yerleri vurdu

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, Bingöl’ün Karlıova ilçesinde dün ve bugün meydana gelen depremlerle ilgili açıklamasında, depremden en çok etkilenen köylerin fay hattı üzerine ya da çok yakınına kurulduğunu belirtti. Oda açıklamasında Türkiye’de 18 kent, 80’i aşkın ilçe ve 502’yi aşkın köyün içinden diri fay hatlarının geçtiği ve acil ‘fay yasası’ çıkarılması gerektiği vurgulandı.

KRONOS 15 Haziran 2020 GÜNDEM

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, Bingöl’ün Karlıova ilçesinde dün 5.7 ve bugün 5.5 şiddetindeki depremlerin meydana gelmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, ‘fay hatları üzerine kurulmuş’ yerleşim yerlerine dikkat çekerek, acilen ‘fay yasasının’ çıkarılmasını talep etti.

’30’U AŞKIN KONUT YIKILDI’ 

Açıklamada, Bingöl başta olmak üzere Erzincan, Erzurum, Tunceli, Muş, Bitlis illerinde hissedilen depremin Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun Yedisu-Karlıova arasında kalan segmenti üzerinde meydana geldiği belirtilen açıklamada, “Fay zonu üzerine veya hemen yakınına kurulmuş bulunan Elmalı, Dinarbey, Kayapınar ve Yeşilgöl köylerinde 30’u aşkın konutun yıkılarak bazı vatandaşlarımızın enkaz altında kaldığı, 1 vatandaşımızın yaşamını yitirdiği rapor edilmiştir” denildi.

“BÖLGE, SİSMİK AÇIDAN BÜYÜK DEPREMLER ÜRETEBİLECEK POTANSİYELDE”

Bölgede 1949 yılında meydana gelen ve 450 vatandaşın yaşamını yitirdiği 6.7 büyüklüğündeki deprem ile 2005 yılındaki 5.7 ve 5.9 büyüklüğündeki depremlerin bölgenin sismik açıdan daha büyük depremler üretebilecek potansiyelde olduğunu gösterdiği vurgulandı. Açıklamada, “Son yaşanan 5.7 ve 5.6 büyüklüğündeki depremler bölgedeki sismik aktivitenin dikkatli bir şekilde takip edilmesini gerekli kılmaktadır” denildi.
2020 Ocak ayından bu yana Elazığ-Sivrice, Van-Başkale (İran-Hoy), Malatya-Pütürge ve dün yaşanan Bingöl-Karlıova depremleri sonucunda 50’yi aşkın vatandaşın yaşamını yitirdiği, 1700’ü aşkın vatandaşın yaralandığı, 20.000’i aşkın konutun ağır hasar gördüğü veya yıkıldığı, 6 milyar liranın üzerinde maddi kaybın olduğu vurgulanan açıklamada, “Yıkılan veya ağır hasar gören yerleşim birimlerinin fay hatları veya zonları üzerinde inşa edilmiş yerleşim birimlerinde görülmesi, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası olarak yıllardır dile getirdiğimiz bir konuyu yeniden toplumun gündemine taşımış bulunmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

“100 BİN KONUT FAY HATLARI ÜZERİNDE”

Açıklamada şöyle denildi: “ABD başta olmak üzere tüm gelişmiş ülkelerde fay zonları üzerine “fay yasası” düzenlemesi ile yapı yapılması yasaklanmakta, mevcut olan yerleşim birimlerinde ise kentsel yenileme çalışmaları yapılmakta ve bu alanlar bertaraf edilmektedir. Ülkemizde, Bolu, Sakarya, Kocaeli, Yalova, Bursa, Balıkesir, Manisa, İzmir, Aydın, Muğla, Denizli, Kütahya, Hatay, Bingöl, Erzurum ve Hakkari başta olmak üzere 18 kent, 80’i aşkın ilçe ve 502’yi aşkın köyümüzün içinden diri fay hatlarının geçtiği, bu yerleşim birimleri içerisinden geçen fay zonları üstünde 100.000’ni aşkın binanın yer aldığı ve yüz binlerce yurttaşımızın bu binalarda yaşadığı da göz önüne alındığında ülke insanının içinde bulunduğu risk daha da artmaktadır.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com