Kaçırılan KHK’lı Küçüközyiğit, Alman devlet televizyonu ARD’nin gündeminde: Korku büyüyor

Alman ARD televizyonu, 29 Aralık 2020 tarihinden beri kayıp olan KHK’lı Hüseyin Galip Küçüközyiğit ile ilgili haber yayımladı. Nursena Küçüközyiğit’in açıklamalarına yer verilen haberde “En karanlık diktatörlüklerde olduğu gibi hiçbir duruşma yok, pek çok muhalif iz bırakmadan kayboluyor” ifadesi kullanıldı.

KRONOS 13 Şubat 2021 DÜNYA

Alman kamu yayıncısı ARD Televizyonu, Türkiye’deki kaçırma, kaybetme ve diğer insan hakları ihalelerini konu alan bir haber yayımladı. 29 Aralık 2020 tarihinden beri kayıp olan Nursena Küçüközyğit’in babasıyla ilgili sözlerine yer verilen kanalda Türkiye için “Türkiye’de muhalefet üyelerine yönelik davaların gerçekten nasıl olduğunu sorgulamak gerek” ifadesine yer verildi.

Haberde, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve destekçilerinin “Ne istiyorsunuz? Darbeyi başkaları yapıyor Erdoğan demokrasiyi savunuyor ve herkes adil yargılanıyor” savunmasında bulundukları kaydedilerek, “Ancak Türkiye’de muhalefet üyelerine yönelik davaların gerçekten nasıl olduğunu sorgulamak gerek. En karanlık diktatörlüklerde olduğu gibi hiçbir duruşma yok, pek çok muhalif iz bırakmadan kayboluyor” denildi.

“İNSAN ÇARESİZ KALIYOR VE KORKUNUZ GİDEREK BÜYÜYOR”

Kayıp babasını arayan 20 yaşındaki Nursena Küçüközyiğit için bugünlerin “çok kara günler” olduğu belirtilen haberde, “Derslerine konsantre olmaya çalışıyor ama tekrar tekrar babasının şu anda nerede olabileceğini merak ediyor. Onunla son kez 29 Aralık’ta telefon ile görüşmüştü” denildi. Nursena Küçüközyiğit’in “Çok kötü bir şey, insan çaresiz kalıyor ve korkunuz giderek büyüyor. Hiç beklenmedik bir anda babam ortadan kayboldu” şeklindeki sözlerine yer verilen haberde, Hüseyin Galip Küçüközyiğit’in son görüntülerinin nasıl dikkate alınmadığı da vurgulandı.

Haberin devamında şu ifadeler kullanıldı: “Nursena defalarca polisin ve savcılığın babasını aramasını istedi. Ancak devletin şu anda yapacak daha önemli işleri olduğu söylendi. Şu an durum belirsizliğini koruyor ve Nursena babasının geri geleceği umudunu taşıyor.”

“GÜVENLİK KAMERALARI İNCELENMEDİ”

Nursena Küçüközyiğit’in “Babam kaybolduktan sonra benzer vakaları öğrendim ve insanların altı ila sekiz ay arasında gözaltında tutulduklarını ve işkence gördüklerini de öğrendim” şeklindeki sözlerine yer verilen haber şöyle devam etti: “Nursena babasının yaşadığı binanın çeşitli güvenlik kameralarından görüntüleri gösteriyor. Görüntüdeki onun babası ve sonraki resimde üç adam görüyorsunuz, muhtemelen onu kaçıranlar bunlar diye şüpheleniyor. Nursena’nın babası yıllarca devlet danışmanı olarak çalıştı. 2016 darbe girişiminin ardından işinden atıldı. 2018’de terör örgütüne üye olmaktan tutuklandı ve birkaç yıl hapse mahkum edildi. Türk devleti darbe girişimini organize etmekten dolayı Gülen hareketini suçlamıştı. Hüseyin Galip Küçüközyiğit karara itiraz etti ve serbest bırakıldı.”

İSTANBUL’DA KAÇIRILAN GÖKHAN GÜNEŞ’E DE YER VERİLDİ

ARD’nin haberinde İstanbul’da kendilerine ‘görünmeyenler’ diyen kişiler tarafından kaçırılıp günlerce işkence edildikten sonra serbest bırakılan Gökhan Güneş’e de yer verildi. Haberde, “Bu kayıtlarda bir diğer vaka muhalif Gökhan Güneş’in kaçırıldığını gösteriyor. Görüntünün kenarında bir grup adam görülüyor. Sarı yelek giymiş işçi, bir meslektaşının dikkatini kaçırma olayına çekiyor. Güneş altı gün sonra serbest bırakıldı. Gözü mor şekilde basının önüne çıkan aktif sosyalist Güneş. ‘Bana uzun ve kısa süreler boyunca işkence yaptılar, elektrik şokları, sert darbeler, şiddet. Çıplakken ya da iç çamaşırlarıyla soğuk su püskürttüler. İşkencecilerin kendileri için çalışmamı ve Türk sosyalistleri hakkında bilgi vermemi istediler.’ Gökhan Güneş gizli servisin onu kaçırdığına inandığını söylüyor.”


 

ARD’nin haberinde Uluslararası Af Örgütü’nün bu tür kaçırmaların Türkiye’de son yıllarda önemli ölçüde arttığı konusunda uyarıda bulunduğu da vurgulanarak, “Kaçırılanlardan başkaları hakkında bilgi ve isim toplamak istiyorlar. Bunlar bilindiği gibi gözaltında değil de kanunun girmediği yerlerde yapılıyor.”

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com