Gergelioğlu ilk kez açıkladı: İşkenceyle ‘Tanrıkulu ile Gergerlioğlu ‘FETÖ’cüdür’ yazdırmışlar

13 Şubat 2019 tarihinde Ankara Altındağ’da kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce kaçırılan, 7 ay sonra Ankara Emniyeti’nde ortaya çıkan Yasin Ugan’a işkenceyle “Sezgin Tanrıkulu ve Ömer Faruk Gergerlioğlu ‘FETÖ'cüdür” diye yazı yazdırdıkları ortaya çıktı.

KRONOS 27 Kasım 2021 GÜNDEM

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, TBMM’de Cumhurbaşkanlığı Plan Bütçe Komisyonu Görüşmelerinde MİT eliyle yapıldığı iddia edilen kaçırılma ve işkence vakalarını anlatırken dikkat çekici bir bilgiyi de ilk kez paylaştı.

Buna göre 2019 yılında Ankara Altındağ’a kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce kaçırılma, işkence yapılan, 6 boyunca başından hiç poşet çıkarılmadığını açıklayan Yasin Ugan’a, işkence altında HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu ile CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkında “fetöcü” demesi için baskı yapıldı. Ugan söyleneni yaptı, yazdı. Daha sonra çıktığı mahkemede ise 58 sayfalık işkence altında verdiğini belirterek reddederek Baro’nun avukatını azletmişti.

‘RESMİ GÖREVLİLERİN KAÇIRDIĞINI TÜM MAHALLE GÖRDÜ’

Yasin Ugan’ın fotoğrafını paylaşan Gergerlioğlu, “Şu gördüğünüz kişi, Altındağ ilçesi, Battal Gazi Mahallesinde kaçırıldı, bütün mahalle gördü kimin nasıl kaçırdığını, 50-60 kişilik resmî görevlilerin kaçırdığını tüm mahalle gördü. Ben de gittim orada bir inceleme yaptım, insanlarla konuştum ve daha sonra bu insan da altı ay boyunca işkence gördü, ardından mahkemede işkence gördüğünü beyan etti” dedi.

‘KİMSENİN HAYSİYET CELLATLIĞI VE İTİBAR SUİKASTI YAPMA HAKKI YOKTUR’

“Çok önemli bir şey söyleyeceğim o yüzden biraz müsaade… Ve bakın, bu belgeyi ilk kez açıklıyorum kamuoyuna” diyen Gergerlioğlu, şöyle devam etti: “İşkence gördüğünü beyan ettiği 25 sayfalık bu belgede kendisine işkenceyle ne söylettirilmiş biliyor musunuz? Meclisin buna çok dikkat etmesi lazım, işkenceyle ‘Sezgin Tanrıkulu ve Ömer Faruk Gergerlioğlu ‘FETÖ’cüdür’ diye yaz denmiş, yazmış ve daha sonra avukatına şu 25 sayfalık belgeyle bunu açıklamış. Bu çok önemli, kimsenin haysiyet cellatlığı ve itibar suikastı yapma hakkı yoktur. Ben ve Sezgin Tanrıkulu, insan hakları savunucusuyuz. Biz siyasete girmeden önce de insan hakları savunucusuyduk aynı bu şekilde kaybedilen insanların hakkını savunuyorduk ve savunmaya devam edeceğiz. Ben de bunları söylemeye devam edeceğim, Sezgin Bey de.”


6 AY BOYUNCA KAFASINDA POŞETLE KALDI

23 Haziran 2020’de mahkemeye çıkan Yasin Ugan, gördüğü işkenceleri çıkarıldığı Ankara 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tek tek anlatmıştı. 6 ay boyunca kafasında poşetle yaşadığını söyleyen Ugan, ağır işkence gördüğünü, mosmor bırakıldığını, o süre boyunca sadece 3 kez banyo yapabildiğini söyledi. Mahkemede avukatını da azleden Yasin Ugan, 58 sayfalık ifadesini de görmeden imzaladığını belirtti. Ugan’ın eşi, kaçırılan eşinin bulunması için Cumartesi Anneleri’yle Galatasaray Meydanı’na eyleme katılmıştı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com