Kadıköy gözaltılarında tutuklama taleplerine ret; Özge Elvan’a ev hapsi

Savcılıkta ifadesi alınan 61 kişiden 33'ü tutuklama talebiyle, 20 kişi ise adli kontrol talebiyle Sulh Ceza Mahkemesine sevk edildi. Gece yarısı kararını açıklayan mahkeme, tüm tutuklama taleplerini reddetti. Ev hapsi ve yurt dışı çıkış yasağı şeklinde adli tedbir kararları verildi.

KRONOS 09 Şubat 2021 GÜNDEM

4 Şubat’ta Kadıköy’de gözaltına alınan ve Anadolu Adliyesine getirilen kişilerin sorguları tamamlandı. Açıklanan karara göre, tutuklama taleplerinin tümü reddedildi; ev hapsi ve yurt dışı çıkış yasağı şeklinde adli tedbir kararları verildi.

Çağdaş Hukukçular Derneği’nin açıklamasına göre, 4 Şubat’ta gözaltına alınan 61 kişi barışçıl olmadığına dair tespit bulunmayan gösteride polisin “dağılın” ihtarına uymadıkları iddiasıyla 4 gün boyunca gözaltında kalmış, 33’ü hakkında bu suçlamayla tutuklama talep edilmişti.

33 KİŞİYE TUTUKLAMA TALEP EDİLMİŞTİ

Birleşik Mücadele Güçlerinin (BMG), 4 Şubat Perşembe günü Kadıköy’de yapmak istediği açıklamaya yönelik polis müdahalesi sonrası gözaltına alınan 61 kişi bu sabah Kartal’da bulunan Anadolu Adliyesine getirildi. Savcılıkta ifadesi alınan 61 kişiden 33’ü tutuklama talebiyle, 20 kişi ise adli kontrol talebiyle Sulh Ceza Mahkemesine sevk edildi. Eyleme hiç katılmadığı halde gözaltına alınan Berkin Elvan’ın ablası Özge Elvan da tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilenler arasında yer aldı. Gece yarısı kararını açıklayan mahkeme, tüm tutuklama taleplerini reddetti. Ev hapsi ve yurt dışı çıkış yasağı şeklinde adli tedbir kararları verildi. Özge Elvan için de haftada bir imza adli kontrolü ile birlikte ev hapsi verildi.

EV HAPSİ VE YURT DIŞI YASAĞI

Evrensel’in aktardığına göre; Adli Kontrol talebiyle mahkemeye sevk edilen 20 kişi için duruşma yapılmadan dosya üzerinden karar verildi. 9. Sulh Ceza Hakimliği tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, 20 kişiden 6’sı için ev hapsi ile birlikte yurt dışı yasağı konuldu. Kalan 14 kişi için ise yurt dışı yasağı ve karakola imza verme gibi adli kontrol uygulamalarına karar verildi.


 

ÖZGE ELVAN’A EV HAPSİ VERİLDİ

5 ayrı Sulh Ceza Hakimliğinde görülen sorgu işlemleri sona erdi. Ardından açıklanan kararlara göre tutuklama taleplerinin tümü reddedildi. Ev hapsi ve yurt dışı çıkış yasağı şeklinde adli tedbir kararları verildi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com