Kadın mahkumların su arıtma cihazı talebi ‘güvenlik’ engeline takıldı

Sincan Cezaevi'nde tutuklu kadın mahkumların, suların içilemeyecek durumda olması nedeniyle talep ettikleri su artıma cihazı, cezaevi yönetimince 'güvenlik' engeline takıldı. Mahpuslar, temiz su için kantine her hafta yüksek miktarda para ödemek zorunda kalıyor.

KRONOS 25 Kasım 2023 GÜNDEM

Sincan Kapalı Kadın Cezaevi’nde çeşme suları tüketilemeyecek durumda. Birçok tutuklunun, kirli su nedeniyle çeşitli cilt hastalıklarına yakalandığı belirtilirken, tutuklular, tüketilemeyen çeşme suyu yerine kantinden su satın almak zorunda kalıyor. 6 kişinin kaldığı bir koğuşta, haftalık su için kantine ödenen ücret en az 250 TL.

Tutuklular, bir süre önce temiz içilebilir su hakkı kapsamında idareye dilekçeyle başvurdu. Dilekçede, koğuşlara arıtma cihazı takılması talep edildi. Tutsaklar, ayrıca Cezaevi Savcılığına da başvurdu. Ancak tutsakların talebi “güvenlik” gerekçesiyle reddedildi.

‘İNTİHAR GİRİŞİMİNDE KULLANILABİLİR’ 

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, savcılık tarafından tutsaklara verilen yanıtta, “Su arıtma cihazının hükümlü ve tutukluların yanlarında bulundurabileceği Eşya ve Maddeler ile ilgili mevzuatta belirtildiği eşyalardan olmadığı, su arıtma cihazının içerisinde yaklaşık 50-100 cm kablo bulunduğu, 4-5 adet filtre bulunduğu, bu filtrelerin de belirli aralıklarla yenilenmesi gerektiğinden güvenlik tedbirleri kapsamında olumsuzluk oluşturabileceği, benzer eşyaların daha önce intihar girişiminde bulunan hükümlü ile tutuklular tarafından kullanıldığı anlaşılmakta; bu tür eşyaların hükümlü, tutuklulara verilmesinin sakıncalı olabileceği değerlendirilmiş olup, başvuru sahiplerinin idarinin uygulamasına karşı Ankara Batı İnfaz Hakimliği’ne itiraz ve şikayet haklarının bulunduğu (…)” ifadelerine yer verildi.

Tutuklular, bunun üzerine İnfaz Hakimliği’ne başvuruda bulundu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com