Valilik kadınların #LasTesis dansına müdahaleyi savundu

KRONOS 08 Aralık 2019 DÜNYA

FOTOĞRAF: AKTİVİST KAMERA

Kadın Meclislerinin İstanbul’da yapmak istedikleri danslı protestoya polis müdahale etti. Şiddet kullanan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polisler bazı kadınları da gözaltına aldı. Valilik atılan sloganlar nedeniyle polis müdahalesini savundu.

Şili’deki Feminist örgüt Las Tesis’in 25 Kasım’da Şili Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bakanlığı önünde düzenlediği, kadın cinayetlerini, cinsel saldırı ve istismar olaylarını protesto ettiği dans, tüm dünyaya yayıldı.

FOTOĞRAF: KURTULUŞ ARI / CUMHURİYET

Fransa, İspanya ve çeşitli ülkelerde danslı protestonun benzerleri yapıldı. İstanbullu kadınların “Yarınki buluşmamıza hazırlanmanız için Türkçe sözleri ve hareketleriyle videomuzu paylaşıyoruz. Elden ele yayalım, yarına çalışıp gelelim” çağrısı yaptığı #LasTesis eylemini polis yaptırmak istemedi.

Kadıköy’deki eylemde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim ve Kadın Meclisleri Üyesi Ayşen Ece Kavas ile birlikte çok sayıda kadın gözaltına alındı.

https://twitter.com/KronosHaber/status/1203702521627320320

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliğinden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından Kadıköy’de gerçekleştirilen eylemle ilgili açıklama yapıldı.

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada, ”Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından ‘Şili ülkesindeki kadın hakları ve kadınlara yönelik şiddet konularına dikkat çekmek’ amacıyla bugün saat 15.00’te Kadıköy İskele Meydanı’nda bir etkinlik düzenlenmiştir. Platform üyeleri tarafından düzenlenen etkinlikte yapılan dans gösterileri sonrasında atılan sloganlarda ‘tecavüzcü sensin, öldüren sensin, polisler, hâkimler, devlet ve başkan’ şeklinde ifadeler kullanan söz konusu gruba yaptıklarının suç olduğu, eylemi durdurmaları ve dağılmaları için makul süre tanınmıştır. Ancak, grubun dağılmamakta ısrar edip, konusu suç oluşturan sloganlara devam etmeleri üzerine, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü Kadın Grubu tarafından polis marifetiyle alan boşaltılmaya çalışılmıştır. Etkinliği provoke eden ve güvenlik güçlerine mukavemette bulunan 7 şahıs Cumhuriyet Savcılığı talimatları ile gözaltına alınmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com