Kalp hastası tutuklu Erdoğdu Covid-19’a yakalandı, ailesine bilgi verilmiyor

Üç yıldır tutuklu bulunan ve kalp pili takılan Adem Erdoğdu koronavirüse yakalandı. Ne cezaevinden ne hastaneden bilgi alamayan ailesi, Erdoğdu’nun pozitif olduğunu da e-devletten öğrendi.

MEHMET ARDA DURU 28 Nisan 2021 KRONOS ÖZEL

Erdoğdu Ailesi (Soldan Sağa): İdris Erdoğdu (26), Adem Erdoğdu (51), Numan Erdoğdu (14), Birsen Erdoğdu (49), Fatma Nur Erdoğdu (24).

5 Mart 2018’de gözaltına alınıp tutuklanan ve Ferizli Cezaevi’ne konulan 51 yaşındaki Adem Erdoğdu’nun kalbi yüzde 35 oranında ancak çalışabiliyor. 2015 yılında anjiyo da olan Erdoğdu’nun kalp hastası olduğuna dair heyet raporu da bulunuyor. 19 Ekim 2020’de kalp pili takılan Erdoğdu, yoğun bakımda bir gün kaldıktan sonra cezaevine geri götürülmüştü.

Kronik kalp hastası olarak Erdoğdu, bu kez de yeni tip koronavirüse (COVID-19) yakalandı. Ancak ailesine cezaevi tarafından bilgi verilmedi. Telefon görüş gününde aramaması üzerine cezaevini arayan aileye 23 Nisan resmi tatil olması nedeniyle telefonla arayamadığı, muhtemelen sonraki Pazartesi arayacağı söylendi. Pazartesi de aramaması üzerine yeniden cezaevini arayan aileye bu kez de “İki kişi koronavirüse yakalandı, tedbiren tüm koğuş karantinaya alındı. karantina bitene kadar bilgi alamazsınız” denildi. Bu sırada e-devleti kontrol eden aile Adem Erdoğdu’nun testinin pozitif olduğunu ve Sakarya Üniversitesi Araştırma Hastanesi’ne acil tanıyla yatırıldığını öğrendi.

Kronos’a konuşan Adem Erdoğdu’nun eşi Birsen Erdoğdu, eşinin kronik kalp rahatsızlığı nedeniyle yakalandığı koronavirüs için endişe içine olduklarını anlattı. Ne hastaneden ne de cezaevinden sağlığına ilişkin bil alamadıklarını kaydeden Birsen Erdoğdu, eşinin şartlı tahliyesi çağrısında bulundu.

ÖNCE 23 NİSAN TATİLİ, SONRA “KOĞUŞ KARANTİNAYA ALINDI” DENDİ

Eşinin şu an itibariyle Sakarya Üniversitesi Araştırma Hastanesi’nde olduğunu kaydeden Aydoğdu, yaşananları şöyle aktardı: “Hastaneye yatırıldı koronadan dolayı. Dün gece eşimin testinin pozitif olduğunu e-devletten gördük. Telefon görüş hakkımızı Cuma günler. 23 Nisan Cuma günü eşim aramayınca biz cezaevini aradık. Cezaevinden bize ‘23 Nisan resmi tatil olduğu için arayamayacak mahkumlar, pazartesi ararlar’ dendi.

Pazartesi günü de aramayınca tekrar cezaevini aradık. Bu kez çıkan gardiyan, ‘Hayır öyle bir şey denmedi, kim diyebilir öyle bir şey? Onların koğuşunda iki kişi korona oldu, pozitif çıktı, onun için onlar karantinaya alındı, dolayısıyla iki hafta daha sizi arayamaz’ dedi. Dün gelişen bir olay bu. Gün içerisinde arasak da bunun dışında başka bilgi verilmedi.”

“E-DEVLETTEN ÖĞRENDİK POZİTİF OLDUĞUNU”

“Dün akşam e-devlete eşimin pozitif olduğu düştü. Normalde koğuştan iki kişi dendi, eşin değilmiş diye söylediler bize. Belirtiler oldukça karantinadakileri tek tek test yapacağız dediler. Dün gece eşimin pozitif olduğunu öğrenince e-devletten. Bugün öğlen cezaevinden arandık, ‘Eşiniz Adem Erdoğdu ile birlikte toplam üç kişiyi, kronik hasta tutukları biz ihtiyaten hastaneye götürüyoruz, orda yatıracağız’ dendi. Bu kadar sadece. Ondan sonra ne hastaneden ne cezaevinden bir bilgi alamadık. İlk başta e-devletten öğrendik, acil tanıyla yatırılmış hastaneye. Tek kaynağımız e-devlet. Oradan ne öğrenirsem sosyal medyada paylaşıyorum. Tavır şu, ‘Bir şey söyleyemeyiz, yetki bizde değil. Cezaevi de hastane de bilgi veremeyiz’ diyor.”

SOSYAL MEDYADA YAYILINCA AİLELER ARANMAYA BAŞLANDI

“Benim attığım tweetlerden sonra eşimin koğuşundaki diğer kişilerin aileleri aranmış cezaevi yönetimi tarafından. Ailelere bilgiler verilmeye başlandı. Benim tweetlere kadar önce 23 Nisan tatili dendi, ondan sonra da ‘iki kişide çıktı, komple karantinaya aldık.’ Koğuşta son haliyle 29 kişiler. Son telefon görüşünde çok bunaldığını söylüyordu. Tuvalet önü, koridor her yer yatak oluyor. 10 gün geçti telefonda, yakınıyordu. En son 16 Nisan’da görüştüm ben.”

“EN AZINDAN ALLAH RIZASI İÇİN BİLGİ VERSİNLER”

“En çok muzdarip olduğumuz, böyle bir dönemde şartlı tahliye, bir sürü çeşidi varken, ayağına bir şey taksınlar, bu yapılabilir. Bu da olmuyorsa en azından Allah rızası için bilgi versinler. Hiç bilgi vermiyorlar. En çok bu bizi yıpratıyor. Ne cezaevi ne hastane kimse cezaevi bilgi vermiyor.”

AVUKATIN BAŞVURUSUNA “17 MAYIS’TAN SONRA” CEVAIBI VERİLDİ

“Avukatımız hemen tahliye dilekçesi verdi. Ona da şöyle bir cevap verilmiş: 29 Nisan’dan 17 Mayıs’a kadar kapanmaya giriyor Türkiye. O tarihten sonra değerlendirmeye alınacak. Cezaevi yönetimi başka bir arkadaşa da korona gardiyanlarda çıktığı için girişler çıkışlar, para yatırmaya kadar, kargo eşya her şey yasaklanmış. Ve telefonlar da. Yani üç hafta hiçbir şekilde iletişim kurulamayacak.

Hukuktan çekinmiyorlar. 23 Nisan dediler, karantina dediler ama insanlar hastanede. Duyurulmasa onu da öğrenemeyecektik.”


 

Eşimin şartlı, şartsız tahliye olması gerekiyor. Kalp hastası kendisi. Kronik hasta zaten, bir de koronayla ciddi tehlike altında.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com