Kanal İstanbul eylemi: Yargı kararlarına rağmen ihaleler açılıyor

Yargının Kanal İstanbul’a ilişkin imar planlarını iptal etmesine karşın Kanal İstanbul güzergahındaki projelerin ihaleye açılmasına ve iktidarın kanal ısrarını sürdürmesine karşı Kadıköy’de basın açıklaması yapıldı. Sermayeye rant sağlamak için bölge halkının yerinden sürüldüğüne dikkat çeklidi.

KRONOS 23 Mart 2024 GÜNDEM

Fotoğraf: Evrensel gazetesi

İstanbul Kadıköy’de ‘Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu’nun çağrısıyla gerçekleştirilen basın açıklamasında AKP’nin İBB Adayı Murat Kurum’ın görevde olduğu 23 Aralık 2019 tarihinde 600 hektar, 22 Haziran 2020’de bin 140 hektar ve 16 Mart 2021 tarihinde bin 305 hektar özel proje alanı ilan edildiğini hatırlatarak “Ranta, talana, Kanal’a, Murat Kurum’a onayımız yok” dedi.

‘PROJE DEVAM EDİYOR, YÜZDE 20’Sİ TAMAMLANDI’ 

Evrensel gazetesinin haberine göre; koordinasyon adına basın açıklamasını okuyan Fatoş Osmanağaoğlu, “AKP’nin İBB başkan adayı Murat Kurum’un adaylığı açıklandığından bugüne, İstanbul halkının ezici bir çoğunluğunun karşı olduğunu bildiği ‘çılgın proje’ Kanal İstanbul Projesi ile ilgili sorulara yanıt vermediğini ya da ‘gündemimizde yok’ gibi yanıtlarla geçiştirdiğini görüyoruz. Bakanlığı döneminde ‘en önemli projesi’ olduğunu söyleyen Murat Kurum’u Ulaştırma Bakanlığı yalanlıyor. Projenin devam ettiğini, doğruluğu tartışılır olsa da yüzde 20’sinin tamamlandığını ve Çevre Düzeni Planı ve İmar Planları’na karşı açılan iptal davalarının süreçte gecikmeler yaratmasına rağmen 2028’e kadar yüzde 45’inin tamamlanmasının hedeflendiğini belirtiyor” dedi.

‘BİR İHALE DAHA TAMAMLANDI’

Kurum’un Erdoğan’a “başka önceliklerim var” diyebileceğini iddia ettiği sırada Kanal İstanbul projesinin “kalbi” olarak ifade edilen Arnavutköy Dursunköy’de bir projenin daha ihalesinin tamamlandığını hatırlatan Osmanağaoğlu, şöyle devam etti:

‘İSTANBULLU TÜM EMEKÇİLERİ ETKİLEYECEK’

“Yıllardır söylüyoruz, bu proje İstanbul’un son tarım alanlarını, göllerini, derelerini, ormanlarını, bizimle birlikte yaşayan hayvanları, endemik bitki çeşitliliğini ve İstanbul’un tarihini yani bölgedeki binlerce yıllık kültür varlıklarını yok edecek. Bir de bunun İstanbul halkını doğrudan etkileyen yıkıcı sonuçları olacak, işçileri, emekçileri, emeklileri yani bir avuç zengin dışında yaşamını açlık sınırında ya da altında sürdürmeye çalışan milyonları etkileyecek. Yoksullukla, gıdasızlıkla, çocuklarının okul masrafları ile boğuşan, kiralarını ödemek dışında ellerinde yaşamak adına hiçbir şey kalmayan İstanbullular etkilenecek”

‘İSTANBUL İÇİN İLAVE 1,5 MİLYON İNSAN DEMEK’ 

Murat Kurum’un İstanbullulara vaadinin de yeni yollar ve otobanlar olduğunu hatırlatan Osmanağaoğlu, “Kanal İstanbul’un, İstanbul için ilave minimum 1,5 milyon insan demek olduğunu biliyoruz. İstanbul’un ciddi bir ulaşım sorunu olduğu da hepimizin malumu, İstanbullunun bu sorununu çözecek en önemli vaat “toplu taşıma” iken Murat Kurum metro projeleri yerine yol/otoban vadediyor. Niye? Cevabı biz verelim, çünkü en ucuz ve doğaya da en az zarar verecek çözüm kendisinin ve iktidarın umurunda değil. Murat Kurum’un çözüm diye bize yutturmaya çalıştığı sadece inşaat sermayesinin kasasını doldurmaya yarayacak, bu nedenle Kanal İstanbul ve Yenişehir Projesini gerçekleştirmek için her yolun mübah olduğunu düşünüyor. Tüm yollar, otobanlar Kanal İstanbul’a çıkıyor” dedi.


‘SERMAYE İÇİN RANT ORTAYA ÇIKACAK’

Yeni Afet Yasası ile Arnavutköy’den Küçükçekmece’ye kadar halkın yerinden sürüleceğini ve mülksüzleştirileceğini söyleyen Osmanağaoğlu, şunları kaydetti:

“Kabul edilen yasa ile özellikle İstanbul’da büyük bir yer değiştirme ve sermaye için rant ortaya çıkarılacak. TOKİ iştirakı olan Emlak Konut’un 2002’den bu yana İstanbul’da tamamladığı konut sayısı 80 bin 788. Fakat bu konutlar halkın ihtiyacı için mi inşa ediliyor? Hayır, zira İstanbul Planlama Ajansı’nın verilerine göre bu 80 bin 788 konutun, 68 bin 644’ü lüks konut statüsünde. Murat Kurum, depremden etkilenecek halka hemen 100 bin konut (kiralık), 5 yılda da 300 bin konut vadediyor ve İstanbullunun buna inanmasını bekliyor. İstanbul’da bir apartmanda ortalama 100 m2 bir konutun maliyeti 3 milyon üstünde, Kurum’un hibe ve geçici konutlar için vadettiklerini gerçek olsa bile İstanbullunun kendi evlerini geri almaları mümkün olmayacak ve yerlerinden edilecekler. Sahte seçim vaatlerine karnımız tok! İstanbul halkını yerel seçimlerde Murat Kurum’a oy vermemeye, her daim kenti ve doğayı talan eden rant projelerine karşı mücadele etmeye çağırıyoruz” dedi.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com