Kanun Hükmü’ne sansür kalkınca Kültür ve Turizm Bakanlığı, Altın Portakal’dan çekildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 'Kanun Hükmü' belgeselinin festival programına alınmasının ardından Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çekildiğini duyurdu.

KRONOS 28 Eylül 2023 GÜNDEM

Kültür ve Turizm Bakanlığı, ihraç edilen iki kamu çalışanının mücadelesini anlatan ‘Kanun Hükmü’ filminin festival programına geri alınmasının ardından Altın Portakal Film Festivali’nden çekildiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Türk sinemasının alanındaki en önemli etkinliklerinden biri olan ve 60’ıncısının düzenlenme süreci devam eden Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, belgesel yarışması bölümünde “Kanun Hükmü” adlı belgesel yer almaktadır. Böylesi önemli bir festivalde, sanatın gücü kullanılarak mağduriyet algısı üzerinden FETÖ terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması son derece üzücüdür” denildi.

SANSÜRE 15 TEMMUZ’LU SAVUNMA

Açıklamada, “Bakanlığımız, aziz milletimizin 15 Temmuz’da verdiği destansı mücadelesinin itibarsızlaştırılması, sanatın provokasyon unsuru olarak kullanılması çabasının bir parçası olmayacaktır. Bu sebeple Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çekilmiş bulunuyoruz” ifadelerine yer verildi.

SANSÜRÜN ARKASINDA BAKANLIK VARMIŞ 

Bu açıklama ile Kanun Hükmü belgeselinin Kültür ve Turizm Bakanlığı baskısıyla festival seçkisinden çıkarıldığı da netleşmiş oldu. Bakanlığın, filmin festivalden kaldırılmaması halinde “maddi” desteğini çekeceği iddia edilmişti. Bakanlık açıklamasıyla, bu iddia da doğrulandı.

NE OLMUŞTU?

Altın Portakal Film Festivali’nde, KHK ile görevlerinden atılan iki memurun mücadelesinin anlatıldığı ‘Kanun Hükmü’ adlı belgesel, yarışma seçkisinden çıkarılmıştı. Belgeselin yönetmeni Nejla Demirci, “Filmin kaldırılma gerekçesi aldatmacadır” derken sorumluluğun Altın Portakal Film Festivali’ne ait olduğunu söylemişti.

Sansüre tepki gösteren 20 jüri üyesi, film yeniden seçkiye alınana kadar festivalden çekildiklerini duyurmuştu.

Sansür nedeniyle festivalde görev yapacak 20 jüri üyesinin çekilmesinin ardından Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Belgesel Film Yarışması ve Ulusal Kisa Metraj Film Yarışması’nda yer alan filmlerin yönetmenleri ve yapımcıları filmlerini programdan çekme kararı almıştı.

Ortaya çıkan dayanışma sonrası festival yönetimi geri adım atmak zorunda kaldı. Festivalden yapılan açıklamada, “22.09.2023 tarihinde yapılan duyuru ile 60. Antalya Altın Portakal Film festivali Ulusal Belgesel Film Yarışması seçkisinden çıkarılan “Kanun Hükmü” adlı belgesel filmde yer alan kişi ile ilgili yargılama sürecinin devam etmediği tarafımızca belgelendiği için filmin yarışma seçkisine geri alınmasına karar verilmiştir” denildi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com