Katalonya’da bağımsızlık yanlıları yüzde 50’yi geçti

İspanya'nın özerk Katalonya bölgesinde sonuçlanan yerel parlamento seçimlerinde bir dizi ilk yaşandı. Bağımsızlık yanlısı partilerin toplam oy oranı ilk kez yüzde 50'yi geçerken, Sosyalist Parti'nin yerel kolu PSC, Katalonya'da ilk kez seçimleri kazandı. Faşist Vox partisi ise 135 sandalyeli Katalan parlamentosunda ilk kez koltuk kazandı.

KRONOS 15 Şubat 2021 DÜNYA

Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) liderlerinden Pere Aragones ve Oriol Junqueras

İspanya’nın Katalonya özerk yönetiminde bölgesel parlamento seçimleri sonuçlandı. Bölgede bağımsızlık yanlısı partilerin toplam oy oranı ilk kez yüzde 50’yi geçti ama en çok oyu, Sosyalist Parti’nin yerel kolu PSC aldı. Bir yandan da, faşist Vox ise 135 sandalyeli Katalan parlamentosunda ilk kez koltuk sahibi oldu.

‘SEÇİME KATILIM ORANI YÜZDE 53’ 

Koronavirüs pandemisi nedeniyle katılım oranının yüzde 53’te kaldığı seçimlerde gözler, ayrılıkçı partilerin oy oranındaydı. Seçim komisyonundan yapılan açıklamaya göre, bölgedeki iki ayrılıkçı partinin toplam oy oranı tarihte ilk kez yüzde 50’nin üzerine çıktı. Buna göre, Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) yüzde 21 oranında oyla koltuk sayısını bir artırarak 33 milletvekili çıkardı. Diğer ayrılıkçı partilerden merkez sağcı Katalonya için Birlik (Junts) 32, solcu Halk Birliği Adaylığı (CUP) ise dokuz milletvekili kazandı.

‘KENDİ KADERİNİ TAYİN İÇİN REFERANDUM VAKTİ’

Gazete Duvar‘ın haberine göre, ERC liderlerinden Pere Aragonès, seçim sonuçlarının netleşmesinden sonra yaptığı açıklamada hem Madrid’deki merkezi hükümete hem de Avrupa Birliği’nde bağımsızlık için müzakere çağrısında bulundu. “Bağımsızlık yanlısı partilerin ilk kez yüzde 50 oranını geçmesiyle ülkede yeni bir dönem başlıyor” diyen Aragonès, “Katalan halkı sesini yükseltti, kendi kaderini tayin için bir referandumu müzakere etmenin vakti geldi” ifadelerini kullandı.


 

SOSYALİSTLER DE HÜKÜMET KURMAYI DENEYECEK

PSC’nin lideri olan eski sağlık bakanı Salvador Illa ise bu sonuçların ardından yaptığı açıklamada, Katalonya’da ‘yıllar süren ayrılıkçılığın ardından artık uzlaşma için bir çağrı yapıldığını’ savundu. Illa, bölgesel parlamentoda çoğunluk hükümeti kurmaya çalışacağını söyledi. Ancak sosyalistlerin sandıktan birinci çıkmalarına rağmen koalisyon görüşmelerinde hükümet kurmasının zor olduğu belirtiliyor; bölgesel hükümeti, yüzde 50’nin üzerinde oy alan ayrılıkçıların kurmasına kesin gözüyle bakılıyor.

FAŞİST VOX, PARLAMENTOYA GİRDİ 

Öte yandan, faşist ve göçmen karşıtı Vox da bu seçimlerde Katalonya’da yerel parlamentoya ilk kez girdi. Vox, yakın zamana dek ülkenin ana akım muhafazakâr partisi olan Halk Partisi ile merkez sağcı Ciudadanos’u geçerek, yerel parlamentoda 11 koltuk kazandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com