Katar’da yolsuzluk soruşturması: Maliye Bakanı el-Emadi gözaltında

Katar'da yolsuzluk soruşturması kabineye uzandı. Maliye Bakanı Ali Şerif el-Emadi "kamu fonlarını zarara uğratmak, kamu görevini ve yetkilerini kötüye kullanmak" suçlamaları ile gözaltına alındı. Bakan el-Emadi, 2016'da Finansbak'ı satın alan QNB'nin de yönetim kurulu başkanı.

KRONOS 06 Mayıs 2021 EKONOMİ

12 Haziran 2017: Katar Maliye Bakanı el-Emadi (sol başta), Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad el-Sani (soldan 2'nci) ile birlikte Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Saray'da ağırlanmıştı. Yemekte Erdoğan'ın damadı ve dönemin Hazine Bakanı Berat Albayrak da hazır bulunmuştu.

Katar Başsavcılığı’nın açtığı yolsuzluk soruşturmasında Maliye Bakanı Ali Şerif el-Emadi’nin gözaltına alındığı kaydedildi.

El Cezire’nin haberine göre, kamu fonlarının kötüye kullanılması ve yetkinin kötüye kullanılması iddialarına dair yürütülen soruşturmada savcılık, Bakan el-Emadi hakkında gözaltı kararı verdi.

Katar Haber Ajansı (QNA), “zimmetine para geçirdiğine” dair iddiaları teyit eden belge ve raporların incelenmesinin akabinde gözaltı kararı alındığını bildirdi.

BAŞKA İSİMLER DE MERCEK ALTINDA

Başavcılığın soruşturmayı genişleteceği ve üst düzey başka isimlerin de gözaltına alınabileceği kaydedildi.

QNA’nın haberinde, “Başsavcı, Maliye Bakanı Ali Şerif El-Emadi hakkında kamu fonlarını zarara uğratmak, kamu görevini ve yetkilerini kötüye kullanmak suçlarından soruşturma yürütüyor.” denildi.

Katar Maliye Bakanı Ali Şerif el-Emadi


 

Maliye Bakanı el-Emadi aynı zamanda Katar Hava Yolları (Qatar Airways) yönetim kurulu başkanı ve Katar Ulusal Bankası (Qatar National Bank/QNB) yönetim kurulu başkanı olarak da görev yapıyordu.

2016 yılının haziran ayında QNB, National Bank of Greece’in Finansbank’taki yüzde 99,81 payının tamamını 2,7 milyar euro bedelle devralmıştı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com