Kayyım Ertunç Laçinel, Boydak’ın 20 milyon eurosu ile kayıplara karıştı

Boydak ailesine ait Boydak Holding'de TMSF'nin tayin ettiği Ertunç Laçinel'in karıştığı yolsuzluklar örtbas edilmişti. Skandal Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne taşındı.

KRONOS 16 Haziran 2022 EKONOMİ

Ertunç Laçinel

Yönetimi geçici olarak Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilen ve aralarında Boydak, Koza İpek ve Naksan gibi sektörlerinde zirvede yer alan holdinglerin bulunduğu 682 şirket kayyımların karıştığı yolsuzluklar Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşındı.

682 şirkette TMSF tarafından tayin edilen kayyımların karıştığı yolsuzluk ve iltimas iddialarının araştırılması maksadıyla verilen önerge Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) gruplarının oyları ile reddedildi.

Önerge müzakere edilirken, Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, sanayi devi Boydak Holding’e (Erciyes Anadolu Holding) genel müdür olarak tayin edilen Ertunç Laçinel’in 20 milyon euro (360 milyon TL) ile kayıplara karıştığını söyledi.

ARIK: BOYDAK, AKP’NİN ARKA BAHÇESİ GİBİ YÖNETİLİYOR

Arık, “Şirketin başına 2016 yılında 5 kişiden oluşan bir kayyım heyeti atandı, kayyımın başına da ‘Ertunç Laçinel’ isminde biri getirilir. Şimdi, Laçinel nerede? Kayseri’nin 20 milyon eurosu nerede? 2018’de Başbakan Binali Yıldırım’a Laçinel’i sordum, 4,5 yıldır yanıt bekliyorum. 20 milyon euroyla kayıp.” dedi.


 

“Holding ise AKP emrinde ve onlar nereye, ne kadar para derse, oraya harcanıyor.” diyen Arık, “Turkuaz Medya’ya (Sabah-ATV) milyonlarca dolar para aktarılmış, fakat tarafsız yayıncılık yapanlara tek kuruş yok. Holding, AKP’nin arka bahçesi gibi yönetiliyor.” ifadelerini kullandı.

İyi Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Bugün itibarıyla TMSF’nin kayyımlık yaptığı şirket sayısı 682’dir. Yaklaşık 46 bin çalışanın olduğu, aktif büyüklükleri 70,3 milyar lira seviyesindeki bu şirketlerin nasıl yönetiliyor? Bu şirketlerde tüyü bitmemiş yetimin hakkı var.” diye konuştu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com