Kazakistan’da gösteriler yayılıyor: Ordu sokağa indi, internet kesildi

Kazakistan'da başta LPG olmak üzere akaryakıt zammına karşı yapılan protestolar ülke geneline yayıldı. Ülkede internetin kesildiği ve ordu birliklerinin sokağa indiği bildiriliyor.

KRONOS 05 Ocak 2022 DÜNYA

Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinden Kazakistan’da LPG’ye fiyatlarındaki artışa karşı başlayan gösteriler devam ediyor.

Olayları takip eden Kazak gazeteci Nazgül Kenzhetay sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada gösteriler nedeniyle internetin kesildiğini belirterek, “Tam da Kazakistan’daki durumu aktaran röportaj yazarken interneti kapattılar ülkede. VPN ile bağlanarak yazmaya çalışıyorum. Protestolar ülke çapına yayıldı… Kazakistan’da protestolardan dolayı uçak seferleri bile durdurulmaya başladı.” bilgisini aktardı.

Kazakistanlı gazeteci, “Kazakistan’daki protestoların ana sebebi sadece gaz fiyatının yükselmesi değil. Orta Asya’nın en zengin petrol ülkesinde yaşamalarına rağmen, yüksek işsizlik ve refah seviyesinin düşüklüğü, ardı ardına gelen zamlar halkı sokaklara döktü.” ifadesini kullandı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ise giderek yoğunlaşan protestolar nedeniyle hükümetin düşmeyeceğini söyledi.

ELEKTROŞOK TABANCALAR KULLANILDI

Euronews’ün aktardığına göre, yayınladığı video mesajda Tokayev devlet binaları ve askeriyeye saldırı çağrılarının tamamen yasa dışı olduğunu belirterek çatışma yerine karşılıklı güven ve diyalog istediklerini belirtti.

Tokayev’in konuşması sırasında ülkenin en büyük şehri olan Almatı’da polisin göstericilerin belediye binasına girmesini engellemek için göz yaşartıcı gaz ve elektroşok tabancaları kullandığı rapor edildi.

Polis şehrin ana meydanını kordon altına alırken yerel medyada yer alan haberlere göre salı akşamı onlarca kişi göz altına alındı.

19 OCAK’A KADAR OHAL İLAN EDİLDİ

Protestoları kontrol altına almak için ordunun da sokağa indiği bildirildi. Ayrıca Almatı ve Mangistau bölgesinde 19 Ocak’a kadar olağan üstü hal (OHAL) ilan edildi.

OLAYLAR NASIL BAŞLADI

Hükümetin yılbaşında sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) fiyatlarını iki katına çıkarmasının ardından Janaözen kasabasında patlak veren protestolar ülke genelinde birçok yerleşim yeri ve kasaba ile birlikte ülkenin en büyük kentlerinden Almatı’ya da sıçradı.

Kazakistan’da LPG’ye uygulanan tavan fiyat politikası nedeniyle benzine göre çok daha ucuz olması nedeniyle halkın birçoğu araçlarına tüp taktırmıştı. Fakat hükümet sübvansiyonlu fiyatların sürdürülebilir olmadığını savunarak tavan fiyat uygulamasına 1 Ocak’ta son vermişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com