Kazakistan istihbarat şefi “darbeye teşebbüs” suçlamasıyla gözaltına alındı

Kazakistan'da "Milli Güvenlik Komitesi" adlı istihbarat teşkilatının görevden alınan başkanı Kerim Massimov, hükümeti devirmeye teşebbüs suçlamasıyla tutuklandı.

KRONOS 08 Ocak 2022 DÜNYA

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

Kazakistan Devlet Güvenlik Ajansı, çarşamba günü görevinden alınan istihbarat şefi Kerim Massimov’un “vatana ihanet” ve “hükümeti devirmeye teşebbüs” suçlamalarıyla gözaltına alındığını duyurdu.

Massimov bu hafta yaşanan protesto gösterilerine kadar, Sovyet dönemindeki KGB’nin halefi olan ve karşı istihbarat, sınır muhafızları hizmeti ve terörle mücadele faaliyetlerinden sorumlu Milli Güvenlik Komitesi adı verilen güçlü istihbarat teşkilatının başındaydı.

Kerim Massimov’un hükümeti devirme girişimine teşkil eden tam olarak ne yaptığına dair hiçbir ayrıntı verilmedi. Massimov, önceki Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile yakın çalışan, iki kez başbakanlık görevini yürütmüş bir isim…


Öte yandan Kazakistan’ı perde gerisinden yöneten asıl lider olarak bilinen Nazarbayev protestolar başladığından bu yana ilk kez bugün bir açıklama yayınladı. Nazarbayev, başkentte olduğunu duyurarak “mevcut zorlukların üstesinden gelmek ve ülkemizin bütünlüğünü sağlamak için herkesi Kazakistan cumhurbaşkanının etrafında toplanmaya çağırıyorum” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com