Kazakistan’da protestolarda ölenlerin sayısı 164 olarak açıklandı

Kazakistan Sağlık Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, geçen hafta tüm ülkeyi sarsan protestolarda 164 kişinin öldüğü bildirildi.

KRONOS 09 Ocak 2022 DÜNYA

Kazak devlet kanalı Khabar-24’te, Sağlık Bakanlığı verilerine dayandırılarak geçen hafta protestolar sırasında ölenlerin toplam sayısı 164 olarak açıklandı. Bu rakam, daha önce duyurulanlara oranla önemli bir artışı ifade ediyor. Ölümlerin sadece sivillere mi ait olduğu yoksa kolluk kuvvetlerinin ölümlerinin dahil edilip edilmediği net değil.

Kazak yetkililer bugün erken saatlerde yaptıkları açıklamada, 16 polis ve ulusal muhafızın öldürüldüğünü bildirmişti. Yetkililer daha önce sivil ölüm sayısını ise 26 olarak vermişti.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, ölümlerin çoğu (103) ülkenin en büyük şehri olan Almatı’da yaşandı. Almatı’da göstericiler hükümet binalarını işgal ederek bazılarını ateşe vermişti. Ülkenin çocuk hakları ombudsmanı, ölenlerden üçünün çocuk olduğunu, aralarında 4 yaşında bir kız çocuğunun da bulunduğunu bildirdi.

Bakanlık daha önce 2.200’den fazla kişinin protestolarda yaralanarak hastanelerde tedavi gördüğünü bildirmişti. İçişleri Bakanlığı da yaklaşık 1.300 güvenlik görevlisinin yaralandığını kaydetmişti.

Kazakistan cumhurbaşkanlığı ofisi, protestolar sırasında polis tarafından yaklaşık 5.800 kişinin gözaltına alındığını söyledi.


 

Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in ofisinden Pazar günü yapılan açıklamada, ülkede düzenin sağlandığı ve yetkililerin protestocular tarafından işgal edilen ve bazıları ateşe verilen idari binaların kontrolünü yeniden ele geçirdiği bildirildi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com