Kedi Eros’u defalarca tekmeleyerek öldüren Keloğlan serbest bırakıldı

İstanbul'da kedi Eros'u işkence ile katleden İbrahim Keloğlan'a 3 yıl hapis cezası verildi ancak iyi halden 2,5 yıl hapse çevrildi, yurtdışı çıkış yasağı konuldu ve tutuklanmadı. Keloğlan için en üst sınırdan ceza verilmesi ve bu davanın hayvan hakları açısından emsal teşkil etmesi istenmişti.

KRONOS 13 Mart 2024 GÜNDEM

İstanbul Bahçeşehir’de Eros adlı kediyi tekmeleyerek katleden İbrahim Keloğlan hakkında yeni karar açıklandı. Küçükçekmece 16. Asliye Ceza Mahkemesi, sanığın 3 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasını karar verdi. Ancak iyi hal indirimi uyguladı, ceza 2 yıl 6 ay hapse çevrildi. Mahkeme ayrıca savcının tutuklama istemine uymadı, sanık hakkında yurtdışı çıkış yasağı koydu.

ANKA’nın haberine göre, duruşmayı izlemek üzere çevre illerden de Küçükçekmece Adliyesi’ne gelenler oldu. Kararı adliye koridorlarında ve önünde bekleyen hayvanseverler “Eros için adalet” sloganıyla, sanığa en ağır cezanın verilmesini istedi. Kararın açıklanmasından sonra da adliyede beklemeye devam eden hayvanseverler tepkilerini göstermeye devam etti.

‘KATİL İBRAHİM’ SLOGANLARI ATILDI 

Duruşmanın yapılacağı adliye binasını çok sayıda hayvansever akın etti. Koridorlar tıka basa doldu. Duruşma yaklaşık 2 saat geç başladı. ‘Katil İbrahim’ sloganları atıldı. İzleyiciler ve basın mensupları bir süre içeri alınmadı. Polisin ve özel güvenliğin engellemelerine rağmen bariyerleri geçen izleyiciler, duruşma daha geniş olan amfiye alınınca içeri girebildi.

HAYVAN HAKLARI AÇISINDAN EMSAL TEŞKİL ETMESİ İSTENİYOR

Eros’u öldürdüğü için daha önce tutuklanıp ilk duruşmada serbest bırakılan Keloğlan için en üst sınırdan ceza verilmesi ve bu davanın hayvan hakları açısından emsal teşkil etmesi isteniyor.

KATİL: ONLARLA VAKİT GEÇİRMEK BANA TERAPİ GİBİ GELDİ 

Katil İbrahim Keloğlan isimli sanık savunmasında “Hakkımda söylendiği gibi ben suçlu birisi değilim. Yaşadığım bir anlık psikolojik süreçten dolayı öfke ve cinnet haliyle tamamen kendimi kaybedip hayatım boyunca unutamayacağım bir hata yaptım ama her fırsatta kilolarca mama alıp dağlık ve köylük arazilerde kedi ve köpekleri besleyip onlarla vakit geçirmek bana terapi gibi geldi” dedi.

‘KADIN KATİLLERİNİN DE ANNESİ, KIZ KARDEŞİ VAR’

Müştekilerin avukatı, sanık Keloğlan’ın en üst hadden cezalandırılmasını ve tutuklu yargılanmasını talep etti.

Avukat, sanık İbrahim Keloğlan’ın, önceki savunmasında “Benim de kedim var” ifadesini hatırlatarak “Cinsel istismarcıların da çocukları vardır. Kadın katillerinin eşleri, anneleri, kız kardeşleri vardır. Dolayısıyla sanığın hayvan sahibi beyanı da suçtan kurtulmaya yöneliktir. Sanık yargılamanın en başından bu güne suçtan kurtulmaya yönelik beyanlarda bulunmuştur” dedi.

İYİ HAL İNDİRİMİ VERİLDİ, TUTUKLANMADI

Mahkem, sanık İbrahim Keloğlan’a “kasten hayvan öldürmek” suçundan 3 yıl hapis cezası verdi. Sanık hakkında iyi hal indirimi uygulayan mahkeme cezayı 2.5 yıla indirdi,  yurt dışına çıkış yasağı verdi ve  Keloğlan tutuklanmadı.


NE OLMUŞTU?

İstanbul Başakşehir’deki ulunan ‘Ağaoğlu My World Europe’ sitesinde bir asansörde 1 Ocak akşamı İbrahim Keloğlan’ın defarca tekmelediği kedi, 6 dakika süren işkencenin sonunda ölmüştü.

Keloğlan, görüntülerin ortaya çıkmasının ardından 4 Ocak’ta tutuklanmış, 8 Şubat’ta da hakim karşısına çıkmıştı. Sanık, Küçükçekmece 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, evcil hayvanı kasten öldürme suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılsa da cezası ertelenerek tahliye edilmiş, savcılık ve İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi bu karara itiraz etmişti.

Küçükçekmece 4. Ağır Ceza Mahkemesi itirazları kabul etmişti. Kararda, kedinin kaçmaya çalışmasına rağmen sanığın eylemini ısrarlı bir şekilde devam ettirdiği, dakikalarca kovalayıp tekmelediği, üzerine basarak ölümüne neden olduğu belirtilmişti. Hayvanların korunması için caydırıcı cezalara ihtiyaç olduğu anlatılmıştı. Üst mahkemenin bu kararı ile Keloğlan’ın yeniden yargılanmasına hükmedilmiş oldu.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com