Kendini dekan atayan Boğaziçi Rektörü İnci kariyer planı yaptı: Fazla kalmam

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü İnci, kendisini hukuk fakültesine dekan olarak atadıktan sonra konuştu: "Üniversitenin rektörü olmam, yaklaşık 30 yıllık hocası olmam...bu entegrasyonu aslında daha fazla kolaylaştıracaktır."

KRONOS 31 Temmuz 2022 GÜNDEM

Kendini hukuk fakültesine dekan olarak atayan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, şimdi de kendisine kariyer planı yaparak görevde fazla kalmak istemediğini duyurdu.

İktidar güdümündeki Anadolu Ajansı’na açıklamalarda bulunan İnci, hukuk fakültesinin kurucu dekanı Selami Kuran’ın sağlık sorunları nedeniyle, kendi isteğiyle istifa ettiğini belirterek “Hukuk fakültesi bu şekilde dekansız kalamazdı” dedi.

‘HUKUK FAKÜLTESİ DEKANSIZ KALAMAZDI’

“Türkiye’deki akademi yönetiminde, dekanı, vekaleten ya da asaleten rektör atayamıyor, görevlendirme Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) tarafından yapılır” açıklamasında bulunan İnci, “Dekan atamaları YÖK Genel Kurulundan geçiyor. Öncelikle üniversite üç aday belirleyip YÖK’e bildiriyor. YÖK’te yapılan değerlendirmelerin ardından isimler YÖK Genel Kuruluna geliyor. Genel Kurul da kısa sürelerde toplanmıyor. Hukuk fakültesi bu şekilde dekansız kalamazdı. Bu yüzden YÖK Başkanlığı vekaleten bir görevlendirme yaptı. Ben başından beri hukuk fakültesinin her şeyiyle ilgilenmiş yönetim kurulu üyesi ve üniversitenin rektörü olduğum için bu görevlendirme yapıldı. Bu idari bir görevdir. Örneğin bir derse karar vermek istediğinizde hocalarınıza, ekibinize, üniversitenin diğer kurullarına danışarak karar alıyorsunuz.” şeklinde konuştu.

REKTÖR KİMİ TARİF ETTİ?

Hukuk fakültesi dekanlığına asaleten atamayı, mümkün olan en kısa sürede yapmak istediklerini dile getiren İnci, Boğaziçi Üniversitesinin atama-yükseltme kriterlerini karşılayan, var olan akademik kadrodan aşağıda olmayacak bir dekanın atanması gerektiğini vurguladı.


 

NEDEN VAZGEÇİLMEZ OLDUĞUNU ANLATTI

Boğaziçi’nin kendine has akademik gelenekleri ve özgünlüğü bulunduğunu aktaran İnci, şunları aktardı:

Hukuk fakültesinin de buna entegre olması gerekiyor. Bunu, buranın müktesebatına vakıf olan ve geçmişi olan birileriyle yapmak en kolayıdır. O açıdan üniversitenin rektörü olmam, yaklaşık 30 yıllık hocası olmam, akademik gelenek ve göreneklere sahip olmam, bu entegrasyonu aslında daha fazla kolaylaştıracaktır. Açıkçası fazla da kalmak istemem çünkü rektörlük görevim var. Temennim en kısa sürede uygun bir arkadaşımızın görevlendirilmesi.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com