‘Merkez Bankası zarar etti denmesin diye döviz satıldı’

Gelecek Partili Kerim Rota, Merkez Bankası'nın bilançosundaki zararı kapatmak amacıyla elindeki ucuz fiyata alınmış dövizin bir kısmını kamu bankasına ve Hazine'ye satarak kâra geçtiğini iddia etti.

KRONOS 04 Ocak 2022 EKONOMİ

Gelecek Partili Kerim Rota, Merkez Bankası’nın büyük miktarda döviz sat-al işlemi yaparak, 60 milyar TL zarardan bir anda 70 milyar kâra geçtiğini iddia etti.

Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota, KRT TV canlı yayınında ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi.  Rota, “Merkez Bankası’nın 31 Aralık’ta bir günde 130 milyar kâr yaptığını göreceksiniz” diyerek şunları söyledi:

“Merkez Bankası, 30 Aralık’tan 31 Aralık’a bir anda 60 milyar zarardan 70 milyar kâra geçti. Burada zararda olan kurumu zararda göstermemek kârlı göstermek için elindeki döviz işlemlerini bir Hazine’yle ya da bir kamu bankasıyla realize edilmesi durumu var.”

Kerim Rota sözlerini şöyle sürdürdü:

“Elinizde sizin 8 liradan döviz var. Merkez Bankası için söylüyorum, bu dövizler bir yerde duruyor. Sonra bunları 13 liradan satıyorsunuz. Aradaki 5 lirayı kâr yazıyor ve bu seneki defterlerinizi daha iyi gösteriyorsunuz. Şunu göstermemek istediklerini anlıyorum, ‘Merkez Bankası 70 milyar zarar etti’ denmesin diye yapmış olabilirler. O zaman sıfıra getir. Neden 60 milyar kâra geçirip seneye temeddüte atacaksın? Bu kâr nisan ayında Hazine’ye gidecek.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com