Görevine iade edilen KHK’lı akademisyen bir kez daha ihraç edildi

Daha önce görevden ihraç edilen Dr. Derya Keskin geçtiğimiz sene göreve iade edilmişti. Keskin yeniden ihraç edildi.

KRONOS 17 Mayıs 2024 GÜNDEM

Kocaeli Üniversitesi’nde Ağustos 2016’da Barış Bildirisine imza attıkları için Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile üniversitelerden ihraç edilen akademisyenlerden biri olan Dr. Derya Keskin, üniversiteden ihraç edilmişti. Geçtiğimiz Mayıs ayında göreve iade edilen Keskin’in 1 yıllık yeniden ataması, 3 yıl için istenen puanlar üzerinden değerlendirilip ilişiği kesildi.

Eğitim-Sen Kocaeli 1 No’lu Şube tarafından yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi: “Geçtiğimiz yıl göreve iade olan Derya Keskin hocamız, 3 yıllık yeniden atama kriterlerinin kendisine hukuksuzca 1 yıl için dayatılması sonucu bugün itibariyle KOÜ Rektörlüğü tarafından yeniden ihraç edilmiştir. Bu hukuksuz kararın altında imzası olan herkesten hesap soracağız.”


Dr. Derya Keskin, Bir artı Bir’e yaptığı açıklamada bugüne de ışık tutan şunları söylemişti:

“BU ‘HUKUKİ’ SÜRECİN HİÇBİR STANDARDI YOK”
“Ben 1 Eylül 2016’da 672 sayılı KHK’yla Kocaeli Üniversitesi’nden ihraç edildim. Bizim üniversitenin rektörü çok hevesli çıktı bizden kurtulmak için. Daha sonra öğrendik ki, soruşturma süreci daha tamamlanmadan isimlerimiz YÖK’e gönderilmiş. Böylece, biz 19 kişi devlet üniversitelerinden ilk atılan imzacılar olduk. Şubat 2023’te de Ankara 21. İdare Mahkemesi’nin iade kararıyla Kocaeli Üniversitesi’ne ilk dönen de ben oldum. Yurtdışındaydım, o nedenle tebligat işleri biraz zaman aldı, 10 Mayıs’ta Siyasal Bilgiler Fakültesi Çalışma Ekonomisi Bölümü’nde resmi olarak işe başlatıldım. Üniversite benim dosyam için de istinafa başvurdu. Henüz oradan bir karar çıkmadı. İadeler onaylanırsa, üniversite Danıştay’a gidiyor. Bizden ret alanlar da Danıştay’a başvuruyor. İlk aşamada dosyalarımız yaklaşık on İdare Mahkemesi’ne dağıldı. Bazıları toptan ret kararı verdi, bazıları iade verdi.

Bizden ihraç edilen 19 imzacının çoğu 24. ve 25. İdare Mahkemeleri’ndeydi, bu iki mahkeme herkese toptan ret verdi. Benden sonra üç kişi daha iade oldu. İstinaf mahkemelerinde de aynı saçmalık devam ediyor. Hukukla ilgisi olmayan bu “hukuki” sürecin hiçbir standardı yok.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com