KHK’lı öğretmen 2 milyonda bir görülen ‘kan yıkımı’ nedeniyle hayatını kaybetti

"Eşim benim hapisten çıkmamı ve oğlumuzu bana teslim etmeyi beklemiş sanki. MS hastasıydı ama vefatından bir hafta önce yeni teşhis edilen ve kan yıkılması denilen TTP diye nörolojik bir hastalık nedeniyle kaybettik."

SEVİNÇ ÖZARSLAN 02 Mayıs 2024 GÜNDEM

2011'den beri MS hastalığı tedavisi gören Mürüvvet Tunç'a vefatından bir hafta önce nadir görürülen kan pıhtılaşma hastalığı olan TTP teşhisi konuldu.

Düzce’de ana okulu öğretmenliği yaparken 1 Eylül 2016’da çıkarılan 672 sayılı KHK ile ihraç edilen Mürüvvet Tunç (41), 23 Nisan 2024’te Düzce’de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

İhraç edildikten sonra hakkında soruşturma başlatılan ancak takipsizlik kararı verilen Tunç’un eşi KHK’lı İngilizce öğretmeni İbrahim Tunç da dernek üyeliği gerekçesiyle 4 yıl 8 ay hapis yattıktan sonra üç ay önce tahliye edilmişti.

“HEM KENDİSİ HASTAYDI, HEM DE OTİZMLİ OĞLUMUZA BAKTI”

Eşinin kendisi cezaevindeyken hem otizmli oğlunun bakımı ve eğitimiyle tek başına ilgilendiği hem de kendi hastalığıyla mücadele ettiği için çok yorulduğunu belirten İbrahim Tunç, “Benim çıkmamı ve oğlumuzu bana teslim etmeyi beklemiş. Kendisi MS hastasıydı ama vefatından bir hafta önce yeni teşhis edilen TTP diye nörolojik bir hastalık nedeniyle kaybettik.” dedi.

Ramazan Bayramı’nda eşinin tansiyonunun çok yükseldiğini ve bu nedenle Düzce Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin hipertansiyon bölümün gittiklerini söyleyen İbrahim Tunç, “Doktor böbrek değerlerinin dengesiz olduğunu söyledi, nefrolojiye sevk etti. Birkaç gün sonra evde fenalaştı, rengi sarardı. Acile gitmek istemedi. Elleri ayakları şişip mide bulantısı başlayınca acile götürdük. Ertesi gün saat 11’de yoğun bakıma alındı” dedi.

“İNŞALLAH HAKKINI HELAL ETMİŞTİR”

Mürüvvet Tunç’un çok nadir görülen bir hastalığa yakalandığını ifade eden Tunç, “Milyonda iki görülen bir hastalıkmış. Kan yıkılması deniliyor. Alyuvarları vücutta görevini yerine getirmiyor, idrar yoluyla dışarı atılıyor ve pıhtılaşmaya sebep oluyor. Gece aradılar ve eşimin kalbinin durduğunu ve geri döndüğünü söylediler. Sonra aradılar ve vefat ettiğini söylediler. Beni hapiste hiç yalnız bırakmadı. Her hafta görüşe geldi. Kendisine ‘Hayatımın geri kalanında ayaklarını yıkayıp başımın üzerine koysam senin hakkını ödeyemem’ demiştim. İnşallah hakkını helal et demiştim. İnşallah etmiştir.” diye konuştu.

“DERNEK ÜYESİYİM DİYE BANA CEZA VERİLDİ”

İbrahim Tunç, kendisinin yaşadığı süreci ise şöyle aktardı: “Düzce’de kapatılan Gönüllü Öğretmenler Derneğinde başkan yardımcısı olduğum için 10 yıl ceza verdiler. Bizi 15 Temmuz’un yıldönümünde yargıladılar. Bir sonraki yıldönümünde istinaf duruşmalı yargılama yaptı, cezam 7 yıl 6 aya indirildi. Yargıtay aşamasında bende ByLock olduğuna karar verdiler. Daha önceki yargılama aşamalarında ByLock ile ilgili bir şey sorulmadığı için Yargıtay cezayı bozdu. Çok ilginç bir gerekçe ile bozdu. Zaman gazetesi aboneliğinin terör örgütü üyeliğine gerekçe olamayacağına hükmederek cezayı bozdu. Yatarımın tamamlanmasına 10,5 ay kala beni tahliye ettiler. Yargıtay cezayı onayınca 7 Şubat 2023’te tekrar tutukladılar. 10 ay daha kaldım.”

17 yaşında bir kızı ve 15 yaşında otizmli bir oğlu olan Mürüvvet Tunç’un cenazesi, Düzce Doğanlı Köyü Mezarlığına defnedildi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com