KHK’lı öğretmene 8 bin yıllık ceza: ÖSYM’ye girişi 9999 yılına kadar engellendi

KHK'li öğretmen Ercan Başar’ın ÖSYM’nin online sistemine girişi 31 Aralık 9999 yılına kadar engellendi. Başar, “9999 yılına kadar kim yaşayacak?” diye sordu.

KRONOS 27 Eylül 2023 GÜNDEM

Van’da 2017 yılındaki 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevinden ihraç edilen sınıf öğretmeni Ercan Başar’a verilen “sisteme giriş cezası” bu kadar da olmaz dedirtti.

Gazete Duvar’dan Metin Yoksu’nun haberine göre; konuyla ilgili açtığı davanın 2022 yılında görülen karar duruşması sonrası tesadüfen ÖSYM’nin online sistemine girişinin 31 Aralık 9999 yılına kadar engellendiğini öğrendi. Başar, “Sistemsel bir hata olduğunu düşünmüyorum. Ne demek 9999 yılına kadar engellemek” diye sordu.

Yaşananların bir “hukuk garabeti” olduğunu söyleyen Başar, “Ben bir insan hakkı savunucusuyum. ÖSYM’nin bizim hakkımızda verdiği engelleme kararı peşin hükümlüdür. Sistemsel bir hata olduğunu düşünmüyorum. 9999 yılına kadar engellemek ne demek?” dedi.

BERAAT ETTİ AMA… 

Van Merkez’de 8 Şubat tarihinde göreve başladığını hatırlatan Başar, ihraç edilmesinin gerçek nedeninin hiçbir zaman kendilerine tebliğ edilmediğini söyledi. Başar, ihraç edilmesinden hemen önce idari soruşturmaya da neden olan konunun sosyal medya paylaşımları olduğunu belirtti. Sokağa çıkma yasakları sırasında öldürülen çocuklara ilişkin paylaşım yaptığını ifade eden Başar, “Ben bir insan hakkı savunucusuyum. Hak ihlali yaşanırsa ifade özgürlüğü kapsamında ve yaşam hakkı ihlalleri olmaması için elbette düşüncelerimi dile getireceğim. Hakkımda 2016 yılında dava da açıldı. Ve 24 Mayıs 2022 tarihinde ihracıma gerekçe yapılan bu iddialarla ilgili hakkımda beraat kararı verildi. Ama ne hikmetse mahkeme kararı beklenmeden OHAL Komisyonu da Ankara 24’üncü İdare Mahkemesi de göreve iademi reddetti. Daha da ilginç olanı Ankara 24’üncü İdare Mahkemesi Siirt’teki mahkemeden bir gün önce yani 23 Mayıs tarihinde göreve iademe ret kararı verdi” diye konuştu.

“İhraç edildikten çok sonra Milli Eğitim Bakanlığı’ndan görevli arkadaşlar beni arayarak ‘idari soruşturmanın tamamlandığını ve bana tebliğ etmek istediklerini’ söylediler” diyen Başar, sözlerine şöyle devam etti: “İdari soruşturma neticesinde kademe durdurma cezası verildiğini ilettiler. Ama bu kararın nereye tebliğ edileceğini kendileri de bilmiyor. Aslında sadece kademe cezası ile sonuçlanacak bir durum olabilirdi ki o da hukuksuzdur ama onlar bizi ihraç etti.”

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com