KHK’lılar Platformu Birliği: ‘Kanun Hükmü’ artık bizim filmimiz

KHK'lılar Platformu Birliği, 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 'Kanun Hükmü' belgeseline uygulanan sansürü kınadı. Birlik, karar geri alınmazsa belgeseli Türkiye'nin her yerinde izleteceklerini söyledi. Birlik Sözcüsü Münir Korkmaz, "Artık bu film bizim filmimiz" dedi.

KRONOS 26 Eylül 2023 KÜLTÜR

Bu sene 60’ıncısı gerçekleştirilen Altın Portakal Film Festivali yönetiminin, Kanun Hükmü belgeselini festival seçkisinden çıkarmasına tepkiler devam ediyor.

KHK’lılar Platformu Birliği, İHD Adana Şubesi’nde düzenlediği açıklamayla kararı kınadı.

“HAKLI BİR ONUR MÜCADELESİNİ RESMEDİYOR”
KHK’lılar Platformu Birliği Sözcüsü Münir Korkmaz, “Belgesel, milyonlarca KHK’li ailesinin yaşadığı travmatik süreçlerden kesitler sunuyor. Aynı zamanda haklı bir onur mücadelesini resmediyor. Belgesel, izleyiciler nezdinde takdirle karşılanmış ve gözler heyecanla Antalya Film Festivali’ne çevrilmişken, festival yönetiminin konjonktürel siyasi baskılara boyun eğerek korku iklimine malzeme vermesi akıl ve izanla açıklanamaz. Sanat ile sansürü yan yana getiren bu anlayışı asla kabul etmediğimizi tekrar belirtmek istiyoruz” dedi.

AİHM KARARI HATIRLATILDI
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin KHK’lı öğretmen Yüksel Yalçınkaya dosyasında hak ihlali ve tazminat kararı verdiğini hatırlatan Korkmaz, “KHK’lılar Platformu Birliği olarak yasalarımızda en son karar mercii olarak kabul edilen ve bağlayıcılığı olan AİHM kararlarının ülkemizdeki mahkemeler tarafından başka bir mağduriyete sebebiyet vermeden uygulanmasını talep ediyoruz” diye konuştu.


“BU FİLM BİZİM FİLMİMİZ”
Festival komitesine ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne seslenen Korkmaz, “Bu filmin tekrar gösterime alınmasını talep ediyoruz. Eğer bu film gösterime alınmaz ise biz Türkiye’nin her tarafında bu filmi kendimiz göstereceğiz. Artık bu film bizim filmimiz” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com