Kıbrıs müzakerelerinde ilerleme sağlanamadı

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres Perşembe günü yaptığı açıklamada, Kıbrıslı Türk ve Rum liderlerin bölünmüş adanın geleceğiyle ilgili yürüttükleri gayrı resmi müzakerelerde ilerleme kaydedemediklerini, fakat henüz pes etmeyeceğini belirtti.

KRONOS 29 Nisan 2021 DÜNYA

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres bugün yaptığı açıklamada Kıbrıs’ta Türk ve Rum tarafların üç gündür yürütülen gayrı resmi müzakerelerde bir ilerleme katedemediklerini duyurdu.

Türk ve Kıbrıs Türk delegasyonlarının iki devletli çözüm konusunda ısrar etmesi, bunu Rum tarafının kesinlikle reddetmesi üzerine görüşmelerin çıkmaza girdiği belirtiliyor.

Kıbrıs Türk lideri Ersin Tatar da toplantılar sonunda yaptığı açıklamada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tanınmadan Kıbrıs konusunda resmi görüşmeler yapmanın bir anlamı olmadığını ve heyetinin yaptığı iki devletli öneriden geri dönmeyeceğini söyledi.

Toplantılara Kıbrıs’ın üç “garantör” ülkesinin (Türkiye, Yunanistan ve eski sömürgeci güç olarak İngiltere) dışişleri bakanları da katıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise barış müzakerelerinde yaşanan dört yıllık çıkmazı sona erdirmeyi çalışan üç günlük zirvenin ardından, Tatar ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Kıbrıslı Rumların Cenevre’deki görüşmelere yeni bir öneri getirmediğini kaydetti.

Muhtemelen önümüzdeki iki ila üç ay içinde yeni bir gayrı resmi görüşme turunun planlandığını ifade eden Guterres ise “Gerçek şu ki, çabalarımızın sonunda, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin resmi müzakerelerin yeniden başlamasına izin verecek kadar yeterli ortak zemin bulamadık. Ancak ben pes etmiyorum.” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com