Kıdem tazminatı için tehdit gibi sözler: 500 bin kişiyiz, Türkiye’yi durdururuz

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü Bursa’da kutlayan TÜRK-İŞ’te Genel Başkan Ergün Atalay ses getirecek bir açıklamaya imza attı. “Kıdem tazminatıyla ilgili ülke gündemine getirirseniz genel grev yapacağız. Bir adım geri yapmayız. Allah şahidim, Türkiye'yi durdururuz” dedi.

KRONOS 01 Mayıs 2024 GÜNDEM

Bursa’da Fatih Sultan Bulvarı’ndan başlayan ve hastane alanında sona eren yürüyüşte binlerce kişi bir araya geldi. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, yaptığı konuşmada kıdem tazminatında geri atmayacaklarını söyleyerek, gerekirse genel grev yapacaklarını ve Türkiye’yi durduracaklarını belirtti.

Atalay, işçilerin vergi ve maaş adaletsizliğine de dikkat çekerek “Vergiyle ilgili 12 ay çalışıyoruz, bir bölüm arkadaşımız 11 ay maaş alıyor, bir bölümü ise 10,5 ay maaş alıyor. Bu adil değil. Bu ucube sistemi bir an evvel düzeltin” diye konuştu.

‘ASGARİ ÜCRETLE 10 GÜN GEÇİNEMEZSİNİZ’
Son 4 aylık enflasyonun ülkeyi darmadağın ettiğini belirten Atalay, asgari ücret ile ilgili de net bir mesaj verdi. “Hem asgari ücrete zam yapılmalı hem de enflasyon durdurulmalı” diyen Atalay “17 bin liralık asgari ücretle 10 gün geçinemezsiniz” dedi.

Türk-İş’in merkezi mitingine Genel Başkan Ergün Atalay’ın yanı sıra Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Uysal Altundağ, Kop-İş Genel Başkanı Eyüp Alemdar, 35 genel başkan, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, CHP Bursa Milletvekilleri ile Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve CHP İl Başkanı Nihat Yeşiltaş da katıldı.

KIRMIZI ÇİZGİ
Türk- İş daha önce de çalışanın kıdem tazminatı hakkını “kırmızı çizgi” olarak açıklamış ve Kıdem tazminatına dokunulması halinde her türlü mücadeleyi vereceği belirtmişti. Türk-İş’in 24. Olağan Genel Kurulu’nda şu iki önerge kabul edilmişti.

“Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş’in kırmızı çizgisidir. Fona devredilmesi, boşaltılması, gaspı ya da zayıflatılmasına yönelik girişimler karşısında genel grev dahil, sonuç alınıncaya kadar meşru her türlü yolu kullanma kararlılığındadır.


Türk-İş kıdem tazminatına tavan sınırlamasının ortadan kaldırılması, kıdem tazminatı hakkının genişletilerek bir yıldan az süreli hizmetler dahil her türlü işten ayrılmalarda kıdem tazminatının ödenmesi, işyeri iflası durumunda tazminatın işçiye ödenmesinin kanunen garanti altına alınması için mücadele kararlılığındadır.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com