Plan hazır, kıdem tazminatı kalkıyor

Çalışanların kıdem tazminatı hakları fona devredilecek. Çalışanlar 60 yaşından önce istisnai hâller haricinde tazminat çekemeyecek. Planda neler var?

KRONOS 18 Ekim 2023 EKONOMİ

Hükûmetin 2024-2026 dönemi için hazırladığı Orta Vadeli Program’ın (OVP) akabinde 12’nci Beş Yıllık Kalkınma Planı’nda çalışanların kıdem tazminatı hakkının nasıl gasp edileceğine dair maddeler yer aldı.

“Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES)” ismi verilen Kıdem Tazminatı Fonu teklifi, 2024 yılı sonunda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBBM) sunularak, kanun hâline getirilecek.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükûmetinin 31 Mart 2024 Mahallî İdareler Seçimi öncesinde oy kaybetmemek için kıdem tazminatını lağvetme hamlesini 2024 yılı sonuna bıraktığı belirtiliyor.

KIDEM TAZMİNATINI KALDIRMAK İÇİN SİNSİ PLAN 

12’nci Beş Yıllık Kalkınma Planı’nda kıdem tazminatından bahsetmeden yerine ikame edilecek fon hakkında şu ifadelere yer verildi: “Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) daha cazip hâle getirilerek fon tutarı ve katılımcı sayısı artırılacak, Otomatik Katılım Sistemi (OKS) işveren katkısını içerecek şekilde geliştirilecek ve fon çeşitliliği sağlanacaktır.”

“OKS’nin işveren katkısını da içeren ikinci basamak emeklilik sistemine dönüşeceği tamamlayıcı emeklilik sistemi kurulacaktır.” denilirken, uzmanlar OKS’nin kanun yürürlüğe girdiği tarihte kıdem tazminatlarının devredileceği fon olduğunun altını çizdi.

Kronos ekonomi yazarı Turhan Bozkurt, “OKS, işveren katkısı… Sihirli kelimeler… Kıdem tazminatları 15 gün esas alınarak fona devredilecek. Sendikalar uyandığında balık çoktan kavağa çıkmış olacak.” tespitinde bulundu.

SENDİKALAR KIDEM TAZMİNATI FONU’NA KARŞI ÇIKIYOR:

1) Kıdem tazminatı fonu bugüne kadar kurulamadı. Çünkü fon, kıdem tazminatının yarısının gasp edilmesi anlamına geliyor.

2) Kıdem tazminatı işçinin güvencesidir. Kıdem tazminatı sadece para ile alakalı bir konu değil, dolaylı bir iş teminatı sistemidir. Kıdem tazminatının fona devri işten çıkarmaları kolaylaştırır.


 

3) Kıdem tazminatı işverenlerin bireysel sorumluluğudur, bireysel borcudur ve öyle kalmalıdır. Kıdem tazminatının fona devri işçi çıkarmayı kolaylaştıracak, esnekliği artıracaktır.

4) Fon kıdem tazminatını 10-15 güne düşürecek. İşçi lehine diye sunulan fonun gerçek amacı kıdem tazminatını düşürmektir.

5) Fon, kıdem tazminatının son ücretle bağını koparır ve düşmesine yol açar.

İşçiler kıdem tazminatını son ücretleri üzerinden ve 30 gün olarak almaktadırlar dolayısıyla çalışma hayatında aldıkları zamlar kıdem tazminatına yansır.

İŞÇİNİN SON ÜCRETLE BAĞI KOPACAK, PARASI PULA DÖNECEK

6) Fon kurulması durumunda kıdem tazminatının işçinin son ücretiyle bağı kopar ve alacağı kıdem tazminatı miktarı düşer.

7) Kıdem tazminatı işverenin bireysel borcudur bu yüzden kamu kaynaklarından ve İşsizlik Sigortası’ndan kurulacak fona kaynak ve pirim kesintisi aktarılmasına karşıyız.

İşverenlerinin borcunun halkın sırtına yıkılmasına “Hayır!” diyoruz.

8) Yüzde 80 kıdem tazminatından faydalanamıyors kanun hâkimiyetini sağlayın.

9) Kıdem tazminatı hakkı güçlendirilmelidir. Kıdem tazminatı işçinin geleceğine yapmış olduğu bir yatırımdır.

İşverenlerin ise kıdem tazminatı ödememek için onlarca yöntem geliştirdikleri bilinmektedir.


 

10) Mesele kıdem tazminatı fonu değil, işverenlerin kanunî yükümlüklerinden kaçınmasıdır. Kıdem tazminatına teminat getirilmesi “kıdem tazminatının fon” ismi altında yarıya düşülmesini gerektirmez.

11) Kıdem tazminatı ve işçilik alacakları ilk sıraya alınsın. Kıdem tazminatının işverenlerin istismarına karşı korunmasının yolu vardır.

12) Uluslararası Çalışma Teşkilatı’nın (ILO) 173 Sayılı Sözleşmesi onaylanmalı. Hükûmet kıdem tazminatı fonu inadını bir kenara bırakmalı.

13) Kıdem tazminatının ve diğer işçi alacaklarının işverenin suistimaline ve ödeme güçlüğüne karşı korunması için ILO’nun 173 sayılı İşverenin Ödeme Güçlüğüne Düşmesi Hâlinde İşçi Alacaklarının Korunması Sözleşmesi onaylanmalıdır.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com