Kılıçdaroğlu: Demirtaş’ı yalnız bırakanlardan olmayacağım

Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'Kobani Davası'na ilişkin konuştu. 'Dokunulmazlık' kararına değinen Kılıçdaroğlu, "Bu hukuksuz karara karşı çıkıyor olmanın yolunu, Erdoğan'ı eleştirmekten korktukları için, "Kılıçdaroğlu dokunulmazlıkları kaldırdı" diyerek bulanları acıyarak izliyorum" dedi.

KRONOS 17 Mayıs 2024 GÜNDEM

Kobani davasında 18’i tutuklu 108 kişi yargılanıyordu. Demirtaş’a 42 yıl, Yüksekdağ’a 32 yıl dokuz ay, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’eyse 10 yıl hapis cezası verildi.

Cezaları eleştiren Kılıçdaroğlu’na dokunulmazlık sürecinde “Anayasaya aykırı ama evet diyeceğiz” dediği hatırlatılınca yanıt gecikmedi.

Kılıçdaroğlu X hesabından şunları kaydetti:

“İFTİRALARINI ÜZÜLEREK TAKİP ETTİM”
“*Gerek sosyal gerekse ulusal medyada, bazı kişilerin ve siyasetçilerin konuyu anlamadığını, anlayanların da işlerine gelmediği için attıkları “Dokunulmazlıkların kaldırılmasına evet diyerek sen sebep oldun” iftiralarını üzülerek takip ettim.

*Hiç lafı eğip bükmeden söylemek isterim ki: Mevcut iktidara benim dışımda “Diktatör” diyebilen bir siyasi lider görmediğim gibi, bırakın “Diktatör” demeyi; bu hukuksuz karara karşı çıkıyor olmanın yolunu, Erdoğan’ı eleştirmekten korktukları için, “Kılıçdaroğlu dokunulmazlıkları kaldırdı” diyerek bulanları acıyarak izliyorum.

“DEMOKRASİ VE BARIŞ SAVUNUCUSU”
*1- Terör suçu dokunulmazlık kapsamında değildir. Ayrıca Sayın Demirtaş ve arkadaşlarının işlediği veya kendilerine isnat edilebilecek bir terör suçu da yoktur. Sayın Demirtaş savunmasında da vurguladığı üzere demokrasi ve barış savunucusudur.

*2- Hal böyleyken Sayın Demirtaş, içerisinde AKP rejimiyle anlaşmalı bazı partililerinin de olduğu bir irade tarafından, yalan ve iftiralar manzumesiyle, dokunulmazlığın kaldırılması maskesiyle tutsak edilmiştir.

*3- Ve aynı irade hukuksuz, etik dışı, vicdansız bir yargılamayla bu tutsaklığı hükme bağlamıştır.

“TEK BAŞIMA KALSAM DA MÜCADELE EDECEĞİM”
*4- Sayın Demirtaş’ı tutsak eden iradenin en önemli ismi Erdoğan’ın kendisidir. Sayın Demirtaş ve arkadaşlarının, kendi partileri içerisinde, kimilerinin her fırsatta göz kırptığı ve Erdoğan’ın öncüsü olduğu irade tarafından tutsak edilmelerine karşı tek başıma kalsam da mücadele edeceğim.

*Sayın Demirtaş’ı yalnız bırakanlardan olmayacağım. Bugün, Sayın Demirtaş’ın da Sayın Can Atalay’ın da ve diğer bütün siyasi tutsakların da ödedikleri bedelin kaynağı dokunulmazlıkların kalkması değil, baskıcı hükümetin karşısında, halkın yanında dik durmalarıdır!

“MÜESSES NİZAMA KARŞI”
*En başta kendi partileri olmak üzere, arka kapılarda adaletin değil de gücün yanında olmayı seçenlere tavsiyem; samimiyetle vatansever bir anlayışta siyaset yapmaları, yapılan bütün hukuksuzlukları cesurca muhatabına söylemeleridir.

*Bütün siyasi partilerin içerisinde bedel ödemiş, müesses nizama karşı durmuş, milletin kötü talihi değişsin istemiş, bu uğurda mücadele etmiş bütün arkadaşlarımın haklarını savunmaktan asla vazgeçmeyeceğim.


*Vatanperver Kürt halkının sevgili Başkanı Sayın Demirtaş ve Hatay halkının göz bebeği vekili Can Atalay bizimdir, timsah göz yaşlarıyla arka kapı pazarlıkçıları Erdoğan’ın olsun.

*Bir Kürt atasözünün de dediği gibi Bila mirov kuştiyê şera be ne girtîyê rovîya be. İnsan; aslanın ölüsü olsun ama tilkinin tutsağı olmasın.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com