‘Şeyma’nın ayakkabı numarası, yönetenlerin IQ’sundan yüksek’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Boğaziçi Üniversitesi protestoları sırasında gözaltına alınıp serbest bırakılan, ancak AKP’lilerin hedefi haline gelen Şeyma Altundal’a destek verdi: “O kızın ayakkabı numarası, bugün devleti yönetenlerin IQ'sundan daha yüksek.”

KRONOS 09 Şubat 2021 GÜNDEM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin atamış rektör karşıtı eylemlerinin ‘terörist faaliyet’ olarak adlandırılmasına tepki gösteren Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

‘NEYE GÖRE ‘TERÖRİST’ DİYORSUNUZ?’

“Darbe hukukunu kim pekiştiriyor? Bu beyler. Efendim üniversiteye rektörü ben tayin edeceğim. Senin Kenan Evren kafasından ne farkın var? Diktatörden ne farkın var? Kendi üniversitemizden biri seçilsin diyorlar. Gayet barışçıl bir gösteri yapıyorlar. Anayasa’ya uygun. Gençleri anlayamıyorlar. Neden itiraz ediyor bu gençler?

Her üniversitenin bir geleneği vardır. Dünyanın en saygın üniversiteleri gelenekleri olan üniversitelerdir. Üniversiteyi üniversite yapan da budur. Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine her türlü haksızlığı yaptılar. İlk damgaladıkları terörist bunlar. Dozu daha da ileri taşıdılar. Yılan dediler. Emin olun yılan, yılan diyenlerden daha akıllı. Ellerine silah mı sopa mı aldılar? Camı çerçeveyi mi kırdılar? Hayır. Neye göre diyorsunuz terörist?”


 

‘AYŞE BUĞRA DÜNYA ÇAPINDA SAYGIN BİR BİLİM İNSANI’ 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Ayşe Buğra için kullandığı “Osman Kavala denen kişinin karısı da provokatörlerin arasında” şeklindeki sözlerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Dozu daha da ileri götürdüler saygın hocalardan Ayşe Buğra’ya söyleyen kişinin makamına asla yakışmayacak söylemleri rahatlıkla dile getirdiler. Ayşe Buğra dünyada bilinen saygın bilim insanlarından biri. Ne yaptı Ayşe Buğra? Osman Kavala zaten haksız bir biçimde içeride tutuluyor. Siz zaten adalet kavramından uzaklaşmışsınız” dedi.


 

‘ŞEYMA’NIN AYAKKABI NUMARASI YÖNETENLERİN IQ’SUNDAN YÜKSEK’ 

Kılıçdaroğlu, polisin kurgu videoyla hedef gösterdiği, başta Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun olmak üzere AKP’lilerin yoğun küfür, hakaret ve saldırılarına da maruz kalan Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Ayşe Altundal’la ilgili olarak da “Öğrencileri copla aldılar hâkim karşısına çıkardılar. Hâkimler serbest bıraktılar. İki fotoğrafı hiç unutmuyorum dışarı çıkan gençler birbirlerini kucaklıyorlar. Öbürü de gülerek zafer işareti yapıyorlar. Biri şunun söylemiş Twitter’dan. Kızın ayakkabısına takmış. O kızın ayakkabı numarası bile senin IQ’ndan fazla. O kızın ayakkabı numarası bugün devleti yönetenlerin IQ’sundan daha yüksek” yorumunda bulundu.


 

‘İKTİDAR OLDUĞUMUZDA CAN VE MAL GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYACAĞIZ’ 

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından bazı satırbaşları şöyle: “İktidar olduğumuzda ilk olarak herkesin can ve mal güvenliğini sağlayacağız. İkinci olarak kuvvetler ayrılığına dayanan güçlü bir demokrasiyi inşa edeceğiz. Eğer bir partinin genel başkanı hâkim tayin ediyorsa o hâkim bağımsız değildir. O halde yapılması gereken adliyeye siyaseti sokmamaktır, kışlaya, camiye siyaseti sokmamaktır.

Ne zaman söyledim ben bunu? Yenikapı mitinginde söyledim. Camiye kışlaya siyaseti sokmayacaksınız dedik. Şimdi tam tersi yapılıyor. Medya özgürlüğünü sağlayacağız. Şimdi yolsuzluğu yazan gazetelere ceza geliyor. Biz geldiğimizde milletin vekilini millet seçecek, genel başkanlar değil. O zaman parlamento vesayet altında olmaktan kurtulur.”

‘TBMM, AKP VE MHP’NİN VESAYETİ ALTINDA’

“İlk yapacağımız iş siyasi ahlak kanunu çıkarmak olacak. Milletvekili, bakan oluyor cebini düşünüyor. Öyle bir siyaset anlayışı olur mu Allah aşkına ya. Söz veriyorum değiştireceğiz. Namus sözü. Atama ile bakan mı olur. Sokaktaki vatandaşı çevirin sorun şu bakan kim diye. Bilmez. Bu bakan Meclis’e gelmiyor millete hesap vermiyor. Bu tablo ne tablosu arkadaşlar. Diktatörlük değil mi. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Ak Parti’nin ve MHP’nin vesayeti altındadır.”

‘MİLYARLAR DENETLENMİYOR’

“TBMM Varlık Fonu’nu denetleyemiyor. Bu garabete bakar mısınız! Ne oluyor burada? Neler yapılıyor? Milyarlar denetlenmiyor. Böyle bir devlet anlayışı olur mu! Yüzde 10 seçim barajını kesinlikle kaldıracağız. Temsilde adalet yönetimde istikrar sağlayacağız. Bir devlet vatandaşa hesap vermiyorsa orada birileri malı götürüyordur demek.”


Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com