Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a ‘anayasa’ yanıtı: Bu konu kapanmıştır

ABD'de bulunan Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a yeni anayasaya ilişkin "Bu konu kapanmıştır" yanıtı geldi. Kılıçdaroğlu, "Erdoğan kim, anayasa, aile kim... Onunla ne aile konuşulur ne anayasa" dedi

KRONOS 11 Ekim 2022 GÜNDEM

ABD ziyareti süren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, başörtüsüne özgürlük getiren kanun çıkışı sonrası “yeni anayasa” yanıtını aldığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “Bu konu kapanmıştır” dedi.

TÜRKEN Vakfı’nın ABD’deki binası önünde konuşan Kılıçdaroğlu, “Erdoğan kim, anayasa, aile kim… Onunla ne aile konuşulur ne anayasa” dedi.

Kılıçdaroğlu sosyal medya hesabından paylaştığı videoda “Burası New York, Manhattan. ABD’nin en pahalı iş muhiti… Tanıdığım bir ailenin gökdelenine ‘hayırlı olsuna’ geldim. Erdoğan kim, anayasa, aile kim… Onunla ne aile konuşulur ne anayasa. Bu konu kapanmıştır” ifadelerini kullandı.

‘ERDOĞAN AİLESİNİN YAPTIRDIĞI GÖKDELEN…’

Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:

“Başörtüsü Erdoğan’ın bir propaganda ‘aparatına’ dönmüş durumda. Genç kadınlar adeta bu mesele ile rehin tutuluyorlar. “Bak sosyal yaşamda varolma hakkını kaybedersin” deniliyor. Ben de bu yarayı sonsuza kadar kapatalım, artık erkekler kadınların giyim kuşamlarını konuşmasın dedim. Tek taraflı bir bakış açısı da değil bu… Önerdiğimiz yasa ile “avukatın etek boyuna karışan hakim” de tarih olacak. Kadını ilgilendiren konularda, erkekler konuşmayacak. Aslında söylediğimiz şey çok basit… Bu aynı zamanda Saray’ın da samimiyet turnusolu idi… Çıktılar Anayasa değişikliğine gidelim dediler. Çarşamba dediler. Cuma dediler. Olmadı. Macaristan’da Orban’ın yaptıklarını analiz etmek için vakte ihtiyaçları vardı. Samimi değiller çünkü. Sonra çıkıp aile bütünlüğünü koruma adı altında Türkiye’de belli kesimleri ezerek, belli kesimleri manipüle etmek istiyorlar. Amaç ülkedeki kadınlar, onların dertleri değil, amaç seçimi kazanmak.


Bugün New York Manhattan’daydım. Erdoğan ailesinin paravan vakıflarının yaptırdığı gökdelenin oradan geçiyordum. Aile konuşacaksa, önce kendi ailesine baksın. Aileyi korumaktan anladığı şey kendi ailesini korumak. Türkiye’nin aileleri yoksullukla, enflasyonla, konut kriziyle, yaşam pahalılığıyla cebelleşiyor, Erdoğan’ın manipülasyonlarından sıkıldık. Biz bu manipülasyonlara gelmeyiz. Erdoğan’dan samimiyet çıkmaz, özgürlük çıkmaz, haklar çıkmaz, hukuk çıkmaz, barış çıkmaz. Erdoğan asla anayasaya uymamıştır bugüne kadar, hatta bunu marifet saymıştır. Tek derdi ülkeyi daha da kutuplaşmaya itmek, ayrıştırarak seçimi kazanmak. Tek derdi imtiyaz alanlarını kaybetmemek… Rehinesi gördüğü tüm vatandaşlarımızı kurtaracağız kendisinden.

Buradan tüm kadınlara sesleniyorum. Sizin haklarınızı konuşmak haddimize değildir. Siz konuşacaksınız. Biz sonsuza kadar susacağız. Yasal bir çerçeve çizerek susacağız.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com