Kılıçdaroğlu’nun eski danışmanı Ankara Emniyeti’ni sarsan gizli tanığı nasıl kaçırdı?

Sözcü yazarı İsmail Saymaz'a konuşan Kılıçdaroğlu'nun eski danışmanı Ramazan Kubat’ın avukatı, Ankara Emniyeti'ni sarsan gizli tanık Serdar Sertçelik'in Şile'ye kadar nasıl götürüldüğünü anlattı.

KRONOS 21 Mayıs 2024 GÜNDEM

Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yakınlığıyla bilinen mafya lideri Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında açıklamalarıyla Ankara Emniyeti’nde depreme neden olan gizli tanık Serdar Sertçelik’in yurt dışına kaçırılmasında yardım ettiği iddiasıyla tutuklanan arasında ilginç bir isim de yer alıyordu. Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı sürecinde danışmanlığını yaptığı MHP’li Ramazan Kubat soruşturma kapsamında tutuklanmıştı.

Merak edilen soru ise Ramazan Kubat’ın gizli tanık Serdar Sertçelik’i yaralı ve ayağında elektronik kelepçe varken neden ve nasıl kaçırdığı yönünde. Sözcü yazarı İsmail Saymaz, Ramazan Kubat’ın avukatının açıklamalarına yer verdi. Kubat’ın Sertçelik’le yeni tanıştığını belirten avukat gizli tanığın Şile’ye kadar nasıl götürüldüğünü anlattı. Saymaz, Sertçelik’in kaçırılmasını Sinan Ateş cinayetinin tetikçisi

Saymaz’ın aktarımı şöyle:

“Avukatı Burcu Aslan’ın iddiasına göre Kubat, geçen yıl kasım ayının sonunda Mustafa Çotuk tarafından arandı. Çotuk, ‘Gençlerle kahvaltıda buluştuk. ‘Ramazan abi de gelsin’ diyorlar. Kahvaltıya bekliyoruz’ diyor. Kubat, kırmıyor ve kahvaltıya katılıyor. Burada Çotuk’un yanında oturan Serdar Sertçelik’le tanışıyor. Çotuk, kahvaltıdan sonra Kubat’a ‘İstanbul’a eğlenmeye gideceğiz. Sen de gel. Deniz kenarında rakı – balık yaparız’ diyor. Kubat, önce reddediyor. Israrlar üzerine kabul ediyor. Aynı akşam üzeri yola çıkılıyor. Aracı Kubat kullanıyor. Bolu’da Highwah AVM’de mola veriyorlar. Serçelik, alışveriş yapıyor. Ardından bir tesiste yemek yiyorlar. Sertçelik, bir TEKEL büfesinden yüklüce içki alıyor; yolda giderken içiyorlar. Sertçelik’i Şile’de indiriyorlar. Kubat ve Çotuk, o gece geri dönüyor.

Avukat Burcu Aslan, Kubat’ın Sertçelik’i tanımadığını, Çotuk tarafından oyuna getirildiğini iddia etti.

Aslan, “Serdar’ın ayağında elektronik kelepçesi ve alçı yokmuş. Hatta arama kaydı bulunmuyormuş. Bolu’da alışveriş yapıyorlar, tesiste yemek yiyorlar. Serdar, büfeden alkol alıyor. Siz olsanız araması olduğunu düşünür müsünüz?” dedi.

Avukat, aracın Kubat’a ait olduğunu ve üzerinde çakar bulunmadığını da iddia etti.

‘KUBAT’IN POZİSYONU BİR İYİLİKTEN FAZLASI’

Saymaz ise avukatın anlatımlarına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu anlatım ikna edici ve inandırıcı olmaktan çok uzak. Mamak’ta Ülkü Ocakları Başkanlığı yapan ve Kılıçdaroğlu’nun danışmanlığını üstlenen Kubat’ın bir arkadaşının ısrarı üzerine, o gün tanıştığı kişiyi aracına alarak, İstanbul’a götürmesi hayatın olağan akışına ters görünüyor. Eğlenmek için kasım ayı itibariyle İstanbul’un en tenha ilçelerden biri olan Şile’yi tercih etmeleri, Sertçelik’i indirip Ankara’ya dönmeleri kuşku uyandırıyor. Kubat’ın bu firardaki pozisyonu, bir iyilikten daha fazlasını düşündürüyor.”

‘SİNAN ATEŞ CİNAYETİYLE BENZER’

Sertçelik’in kaçış yönteminin ve güzergahının Sinan Ateş cinayetiyle benzerliğine de dikkat çeken İsmail Saymaz, şunları söyledi:

“Öte yandan Sertçelik’in kaçış yöntemi ve güzergahı Sinan Ateş’in tetikçisi Eray Özyağcı’nınkine birebir benziyor. Özyağcı da Ankara’dan İstanbul’a araçla getirilmiş ve Anadolu Yakası’na bırakılmıştı. Özyağcı, bir aydan fazla saklandıktan sonra 6 Şubat depremini fırsat kabul ederek, Meriç Nehri’nden Yunanistan’a geçmiş, ancak Yunan askerleri tarafından yakalanarak, geri gönderilmişti. Ateş cinayetinin azmettiricisi Doğukan Çep de Şile’de saklandığı otelde yakalanmıştı.

Sertçelik’in Şile’de nerede saklandığı, Yunanistan’a nasıl ve ne zaman gittiği belirsizliğini koruyor. Firarından bir hafta önce ayaklarından vurulmuş haldeki Sertçelik’in yardım almadan ve kendi imkanlarıyla Türkiye’den kaçması mümkün değil. Bu firar ciddi bir organizasyonu gerektiriyor. Mesele tam da burada düğümleniyor.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com