Kiracı mı ev sahibi misiniz: Türkiye ve Avrupa’da durum ne?

Avrupa Birliği ülkelerinde halkın yüzde 70 ev sahibi iken bu oran Türkiye'de yüzde 58. AB ülkelerinde kiracı oranının en yüksek olduğu ülke ise Almanya çıktı.

KRONOS 05 Ocak 2022 DÜNYA

Konut ve kira fiyatları birçok ülkede yükseliyor. Almanya’nın başkenti Berlin’de Eylül 2021’de halk, artan konut ve kira fiyatlarına karşı ‘kamulaştırma referandumuna’ gitti. Avrupa Birliği ülkelerinde halkın yüzde 70 ev sahibi iken bu oran Türkiye’de yüzde 58. AB ülkelerinde kiracı oranının en yüksek olduğu ülke Almanya çıktı. Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre Almanya’da halkın yarısının kiracı olduğu ortaya çıktı. Peki, Türkiye’de kiracı oranı kaç, Avrupa ülkelerinde durum ne?

Eurostat, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde konut sahibi olan vatandaşların oranını açıkladı. 2020 yılı verilerine göre AB vatandaşlarının yüzde 70’i ev sahibi iken yüzde 30’u kiracı dururumda. Türkiye’de ise halkın yüzde 58’i ev sahibi; yüzde 42’si kiracı.

En fazla kiracı Almanya’da

AB ülkeleri içinde kiracı oranının en yüksek olduğu ülke yüzde 49,6 ile Almanya. Almanya ev sahibi oranında da yüzde 50,4 ile AB ülkeleri içinde son sırada yer alıyor. Diğer Avrupa ülkeleri birlikte değerlendirildiğinde ise en yüksek kiracı oranı yüzde 58 ile İsviçre’de.

Türkiye kaçıncı sırada?

İsviçre ve Almanya’nın ardından kiracı oranın en yüksek olduğu ülkeler sırasıyla şöyle: Avusturya yüzde 45, Türkiye yüzde 42, Danimarka yüzde 41 ve Fransa yüzde 36. Türkiye 30 ülke içinde 4. sırada yer aldı.

Kiracı oranının en düşük olduğu ülkeler

Kiracı oranının en düşük olduğu ülke yüzde 4 ile Romanya oldu. Bu ülkede halkın yüzde 96’sı ev sahibi. Romanya’yı yüzde 8 ile Slovakya ve yüzde 9 ile Hırvatistan takip ediyor.

Diğer bazı ülkelerde kiracı oranı ise şöyle: Avusturya yüzde 45, Yunanistan yüzde 25, Bulgaristan yüzde 16.

Zengin ülke vatandaşları kirada oturuyor

Araştırmada kişi başına düşen milli gelirin yüksek olduğu ülkelerde genel olarak kiracı oranının yüksek olması dikkat çekti. Bunun istisnası ise Türkiye.

Türkiye’de ev fiyatları 1 senede yüzde 29 arttı

Öte yandan, 2020 ile 2021 yılının ikinci çeyreklerini kapsayan bir yıllık dönemde Avrupa’da konut fiyatlarının en fazla arttığı ülke Türkiye oldu. Eurostat verilerine göre bu dönemde Türkiye’deki ev fiyatları yüzde 29, AB’de ise yüzde 7,3 arttı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com