Kırmızı alarm: Netanyahu İran’ı tehdit etti

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, güvenlik kabinesi toplantısında yapmış olduğu bir açıklamada, İran'ı ve desteklediği vekil grupları, "Kim bizlere zarar verirse ya da zarar vermeyi planlıyorsa, biz de ona zarar vereceğiz," ifadelerini kullanarak tehdit etti.

KRONOS 04 Nisan 2024 DÜNYA

İsrail Başbakanı Netanyahu, güvenlik kabinesi toplantısında yaptığı açıklamada İran’a karşı savunma ve saldırı yönünde hareket ettiklerini belirtti.

Netanyahu, İran’ın İsrail’e yönelik etkinliklerini vurgulayarak, bu durumun İsrail’in kendini koruma hakkını gösterdiğini belirtti. Aynı zamanda, “Kim bizlere zarar verirse ya da zarar vermeyi planlıyorsa, biz de ona zarar vereceğiz” şeklinde “basit bir ilkeyle” hareket ettiklerini belirtti.

Tansiyonun yükseldiği bir dönemde, İsrail’in güvenlik kabinesi toplantısı düzenlemesi ve “İran ile gerilim” gündemiyle savaş kabinesi oluşturacağını duyurması, basında dikkat çeken bir gelişme olarak yer aldı.

İSRAİL’İN SALDIRISINA MİSİLLEME AÇIKLAMASI GELMİŞTİ
İsrail, 1 Nisan’da Şam’daki İran konsolosluğuna hava saldırısı düzenledi. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları’ndan 2’si general rütbesinde 7 kişi ile 6 Suriyeli hayatını kaybetti. İran, ABD’yi sorumlu tutarak misilleme tehdidinde bulundu. Tel Aviv yönetimi ise saldırıyı resmi olarak üstlenmedi. İsrail ordusu, saldırının ardından hava savunmasını güçlendirmek için yedek askerleri göreve çağırdı ve tüm askerlerin ev izinlerini iptal etti.


İSRAİL’DE GPS KARARTMASI UYGULAMASI
İsrail, İran’dan olası misilleme tehdidi nedeniyle kırmızı alarm uyarıları verirken, askerlerin ev izinlerini iptal etti. Ayrıca, bugün sabah saatlerinde başkent Tel Aviv dahil orta kesimdeki şehirlerde geniş çaplı GPS karartması başlatıldı. Bu nedenle Google Haritalar, Waze ve diğer navigasyon uygulamaları kullanıcıları kesintilere uğradı. Tel Aviv’de GPS kullanan sürücüler, Beyrut caddeleri ve sokaklarına yönlendirildi. Bu durum, ülkede gergin bir atmosferin olduğunu gösteriyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com