Kırmızı ete bir zam daha

Kırmızı ete 15 gün içerisinde iki zam geldi. Kuşbaşının kilosu 380 TL'den 490 TL'ye yükseldi. Tavuk etinin fiyatları da arttı.

KRONOS 01 Mart 2024 EKONOMİ

Kırmızı ete zam üstüne zam geliyor. Afyon’da karkas fiyatının kilosu 480 TL’ye yükseldi. Kuşbaşının kilosu da 380 TL’den 490 TL’ye fırladı. Bu fiyatlar İstanbul Avrupa ve Anadolu yakası için geçerlidir. Tavuk etine de zam geldi.

Milliyet’te yer alan habere göre, Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Şu anda Afyon’da karkas fiyatının kilosu 400 TL. Bundan 15 gün önce kıymanın kilosu 350 TL arasındaydı şu anda 480 TL seviyesindedir. Kuşbaşı 380 TL seviyesindeydi 490 TL oldu. Bu fiyatlar İstanbul Avrupa ve Anadolu yakası için geçerlidir. Tavuk eti fiyatlarında da artış var. 15 gün önce tavuk göğsü 100 TL seviyesindeydi. 150 liradan satılmaya başladı” dedi.

Ağaolu, “İstanbul’da kasaplarda 15 günde iki kez zam yapıldı. 15 Şubat itibarıyla Rekabet Kurumu’na ihbarda bulundum. 140 TL’ye ithal edip 160 TL’ye mal olan eti yüksek faturalarla gösterip piyasaya karkas eti 350-400 TL’ye satıyorlar. İthalatı yapan özel sektör firmalarına dikkat. Onlar ucuza ürettikleri eti pahalıya mal etmiş gibi göstererek hem para aklıyor hem de fahiş fiyatla et satılmasına yol açıyorlar. Böyle durumlarda Rekabet Kurumu’nun tespitleri de dikkate alınarak et ithalatının sadece devlet tarafından yapılmasında yarar vardır. Bilindiği üzere önümüzde Ramazan ayı var. Et ve süt ürünleri gibi temel gıda maddelerin fiyatlarında ciddi artışlar görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com