KKM’ye yüzde 15 şartı geldi

Kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarında kur farkı ödemelerinin Hazine'den Merkez Bankası'na devredilmesi TL bolluğuna yol açtı. TCMB çare olarak KKM'ye yüklendi.

KRONOS 21 Temmuz 2023 EKONOMİ

Politika faizinin yüzde 15’ten yüzde 17,50’ye çıktığı gün döviz kurlarının gerilememesi üzerine Merkez Bankası (TCMB) kur korumalı mevduat (KKM) hesapları için ek mükellefiyet getirdi.

21 Temmuz 2023 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan karara göre, bankalar döviz tevdiat hesaplarında (DTH) olduğu gibi KKM için de munzam (zorunlu) karşılık ayıracak.

KKM için karşılık oranı bütün vadelerde yüzde 15 olarak tespit edildi. Başka bir ifade ile bankalar 21 Temmuz’dan itibaren her 100 Türk Lirası (TL) tutarındaki KKM için 15 TL’yi TCMB’ye aktaracak.

TCMB SAĞ ELLE VERDİĞİNİ SOL ELLE GERİ ALACAK

Kronos haber, munzam karşılık hazırlıklarına dün “KKM için kritik karar” başlıklı haberde yer vermişti.

Kronos ekonomi yazarı Turhan Bozkurt, “Dün Twitter’da ve akşam YouTube kanalımda görüşlerimi ifade etmiştim. Hata üstüne hata… KKM kur farkı için basılan paraları böyle mi geri çekecek? Mümkün mü?” sorusunu yöneltti.


 

Banka genel müdürlerinin “Kredi faizi sınırı ile mevduat faizi arasında çok fark var” diye serzenişte bulunması üzerine TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın “TL mevduat faizini indirin, politika faizi ile mevduat faizini birbirine yaklaştıralım.” dediği iddia edilmişti.

Talimat yüzünden TL mevduattan çıkan paranın dövize yöneldiği belirtiliyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com