Kobani Davası’nda avukatlar duruşma salonunu terk etti

Kobani Davası’nda avukatlar mahkeme başkanını protesto edip duruşma salonunu terk etti. Tutuklu sanıklar da avukatları olmadan kimlik tespitine cevap vermeyeceğini belirtti. Mahkeme başkanı tutuklu sanıklara, "Çağırın avukatlarınızı gelsinler." diyerek cevap verdi.

KRONOS 26 Nisan 2021 GÜNDEM

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 28’i tutuklu 108 kişi hakkında açılan Kobani Davası başladı. Mahkeme heyeti ile avukatlar arasında tartışma yaşandı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; avukatlar dışarıda bekleyen tüm avukatların salona alınmasını istedi. Mahkeme başkanı, yeni tip koronavirüs (COVID-19) gerekçesiyle sınırlı sayıda avukat alacağını ve bu konuda taviz vermeyeceğini söyledi. “Avukatların duruşmaya katılmayız.” sözleri üzerine mahkeme başkanı, “Takdir hakkı sizde.” dedi.

Avukatların salona alınmaması ve savunma hakkının gasp edilmesi üzerine içerideki avukatlar da salonu terk etti. Mahkemeden alkışlarla uğurlanan avukatlara SEGBİS’le bağlanan HDP’liler de alkışlarıyla ve el sallayarak destek verdi.

TUTUKLU SİYASETÇİLERDEN PROTESTO

Tutuklu siyasetçiler Bülent Parmaksız, Alp Altınörs, Günay Kubilay, Nezir Çakan, Mesut Bağçık, Zeki Çelik, Ayşe Yağcı, Bircan Yorulmaz, Dilek Yağlı, Emine Ayna, Emine Beyza Üstün, Pervin Oduncu, Sibel Akdeniz, Ayla Akat Ata isimlerinin okunması üzerine ses çıkarmadı. Ses ve Görüntü Bilişimi Sistemi (SEGBİS) üzerinden de tutuklu siyasetçiler mahkeme başkanına cevap vermedi.


 

FOTOĞRAF: AHMET ŞIK

SEGBİS vasıtasıyla duruşma salonuna bağlanan siyasetçiler, alkışlarla bulundukları yerden protesto etmeye devam ediyor. Avukatlar da mahkeme heyetini alkışlarla protesto etti ve sıralara vurdu. Mahkeme başkanı tutanaklara “Avukatlar uyarıldı” şeklinde geçti.

Avukatlar mahkeme başkanının bu tavrını da protesto etti. Mahkeme heyeti ile avukatlar arasında tartışmalar devam ediyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com