Kars Belediye Başkanı Bilgen ve Önder dahil 82 HDP’liye gözaltı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü “Kobani soruşturması” kapsamında Kars Belediyesi Eşbaşkanı Ayhan Bilgen’nin de aralarında bulunduğu 82 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Gözaltı kararı verilen isimler arasında Nazmi Gür, Altan Tan, Emine Ayna ve Sırrı Süreyya Önder de bulunuyor...

KRONOS 25 Eylül 2020 GÜNDEM

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü “Kobani soruşturması” kapsamında Kars Belediyesi Eşbaşkanı Ayhan Bilgen’nin de aralarında bulunduğu 82 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 5-9 Ekim 2014 tarihleri arasında düzenlenen Kobani eylemlerine ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında 7 ilde 82 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Soruşturma kapsamında şafak vakti Kars Belediyesi Eşbaşkanı Ayhan Bilgen’nin evine baskın düzenleyen polisler, evde arama gerçekleştirdi.

FOTOĞRAF: MEZOPOTAMYA AJANSI

BİLGEN VE ÖNDER GÖZALTINDA 

Kars Belediyesi Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, HDP RTÜK Üyesi Ali Ürküt, HDP Dış İlişkiler Komisyonu Üyesi Nazmi Gür, HDP eski MYK Üyesi Can Memiş, HDP Ankara eski Milletvekili ve İmralı Heyeti Üyesi Sırrı Süreyya Önder’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi, evlerine düzenlenen polis baskınında gözaltına alındı.

BAŞSAVCILIK AÇIKLAMA YAPTI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 7 ilde başlattığı operasyonla ile ilgili açıklamada bulundu. Başsavcılıktan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“06-07-08/ Ekim 2014 tarihlerinde, Ülkemiz genelinde ‘KOBANİ’ olayları olarak bilinen terör amaçlı eylemlerde; PKK/KCK terör örgütü sözde örgüt yöneticileri, örgütün gençlik yapılanması, kadın yapılanması ve şehir silahlı yapılanması ile HDP (Halkların Demokratik Partisi) MYK üyeleri ve eş başkanlarınca sosyal medya hesapları ile PKK/KCK terör örgütünün bazı basın yayın organlarında “Fırat Haber Ajansı ve Gençlik Yapılanması, Kadın Yapılanması v.b” üzerinden halkı sokağa çıkıp terör eylemleri gerçekleştirmeleri yönünde çok sayıda yaptıkları çağrılar üzerine;

Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki iller başta olmak üzere (35) il, (96) ilçe ve (131) yerleşim yerinde, özellikle 06.10.2014 tarihinden başlayarak 07-08-09.10.2014 tarihlerinde yollara barikatlar kurmak sureti ile yolların kesildiği, uzun namlulu silah, molotof kokteyli havai fişek, taş ve sopa kullanmak suretiyle kamu binalarına, kamu araçlarına, vatandaşların ikametlerine, işyerlerine ve araçlarına zarar verildiği, çok sayıda vatandaşın ve kolluk kuvvetinin olaylarda yaralandığı, bazı illerimizde vatandaşlarımızın hayatını kaybettiği olaylar meydana gelmiştir.”

BÜTÜN OLAYLAR EYLEMLERE DAYANDIRILDI

Yapılan açıklamada 07.10.2014 gününden başlayarak 08-09.10.2014 tarihleri arasında eylemler sonucunda 37 kişinin hayatını kaybettiği iddia edildi. ‘Terör eylemlerine dayalı cinayetlerin’ 07.10.2014 tarihinde işlenmeye başlandığı da öne sürülen açıklamada, bu yöndeki çağrıların kararlı şekilde 08.10.2014 tarihinde de devam ettiğinin görüldüğü savunuldu.

Açıklamanın devamında ise meydana gelen olaylarda işlendiği öne sürülen suçlar sıralandı. Buna göre, nitelikli adam öldürme (37), adam öldürmeye teşebbüs (29), mala zarar verme (3777), alıkoyma (25), hırsızlık (395), yağma (15), işyeri ve konut dokunulmazlıklarını ihlal (308), Türk Bayrağını Yakma (13), Atatürk’ü Koruma Kanununa Muhalefet (7) suçları işlenirken 326 güvenlik görevlisi ile 435 vatandaşta yaralandı.

“DEMİRTAŞ VE YÜKSEKDAĞ DA GÖZALTINA ALINMIŞTI” DENİLDİ

Açıklamanın devamında ise şu ifadeler yer aldı:

“Ülke genelinde meydana gelen eylemlerde sokağa çıkma çağrısı yapan PKK/KCK terör örgütü ve sözde örgüt yöneticileri ile bazı siyasi parti yönetici ve partililer hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımız Terör Suçları Soruşturma Bürosunca 2014/146757 sayı ile soruşturma başlatılmış, soruşturma kapsamında Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Şenoğlu tutuklu olarak bulunmakta olup gelinen aşama itibariyle Ankara merkezli 7 ilde, 25.09.2020 tarihinden geçerli olmak üzere 82 şüphelinin gözaltına alınmasına karar verilmiştir.

Karar gereği şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışmalara Ankara İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü ekiplerince devam edilmektedir.”

Bu haberler de ilginizi çekebilir:

d Kars Belediye Başkanı Bilgen ve Önder dahil 82 HDP’liye gözaltı

d Kars Belediye Başkanı Bilgen ve Önder dahil 82 HDP’liye gözaltı

 

Bu haberler de ilginizi çekebilir: 

d Kars Belediye Başkanı Bilgen ve Önder dahil 82 HDP’liye gözaltı

d Kars Belediye Başkanı Bilgen ve Önder dahil 82 HDP’liye gözaltı

 

ÖNCE DÜĞÜN, SONRA OPERASYON 

Geçtiğimiz günlerde düğünü yapıldıktan sonra Saray’a giderek AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı ziyaret eden Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman tarafından yürütülen soruşturma bir yıl önce başlatılmıştı. Soruşturma kapsamında ilk olarak, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın ifadesi alınmıştı. Tutuklu yargılandığı dosyadan tahliye edilen Demirtaş, aynı gün “Kobani soruşturması” kapsamında ifadesi alınarak, hakkında yeniden tutuklama kararı verilmişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com