Ahmet Türk: Kobani’ye devletin izniyle gittik, bu soruşturma siyasi bir karar

Kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk, "Kobani soruşturması" kapsamında ifadeye çağrıldı.

KRONOS 19 Ekim 2020 GÜNDEM

Kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk, “Kobani soruşturması” kapsamında ifade veriyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, 6 yıl sonra açılan 2014 yılındaki Kobani eylemleri soruşturması kapsamında, yerine kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk ifade vermek üzere Mardin Adliyesi’ne gitti. Türk’e, HDP Milletvekili Pero Dündar, parti yöneticileri ile avukatları eşlik ediyor.

Türk’ün ifadesi, SEGBİS ile Ankara Adliyesine bağlanarak, savcılığa ifade vermeye başladı.


Bu haber de ilginizi çekebilir: 

d Ahmet Türk: Kobani’ye devletin izniyle gittik, bu soruşturma siyasi bir karar

d Ahmet Türk: Kobani’ye devletin izniyle gittik, bu soruşturma siyasi bir karar

d Ahmet Türk: Kobani’ye devletin izniyle gittik, bu soruşturma siyasi bir karar

 

Türk’e, HDP’nin 6-8 Ekim tarihlerinde Genel Merkezi’ne ait sosyal medya sayfalarından yapılan paylaşımları, HDP MYK’si tarafından yapılan açıklama, 20 Eylül 2014’te basına verdiği demeçler ile Kobanİ’de çatışmaların sona ermesinin ardından kente giden heyette yer almasına dair sorular soruldu.

“DEVLETİN KENDİSİ DE YARDIMDA BULUNDU”

Ahmet Türk, ifadesinde Kobani’ye devletin bilgisi dahilinde gittiklerini belirterek, şunları söyledi: “Ben 1973 yılında parlamentoya girdim. 6 dönem milletvekilliği yaptım. Hayatım boyunca sorunları demokratik çözümlerle çözme konusunda çalışmalar yaptım. Yüzlerce kez televizyon programlarına çıktım. Açıklamalar yaptım. Burada demokratik ve barışçıl çözüm konusunda ısrarcı oldum. Şiddetin sorunu çözmeyeceğini binlerce kez ifade ettim.”

Türk, SEGBİS’le Ankara Adliyesi’ne bağlanarak ifade verdi.

Türk, devletin Kobani konusunda yardım ettiğini söyleyerek, “Kobani’de insanlık dramı yaşanıyordu. 15 binden fazla mülteci oraya gelmiş bu mültecilere yardım konusunda sadece bizler yardım çağrısı yapmadık, devletin kendisi dahi bu konuda yardımda bulundu. Yine Mardin Valisi ile birlikte yardımları organize ettik” dedi.

Türk, “Bu konuda bazı açıklamalarım var ama açıklamalarımda gerçekten ifade ettiğiniz gibi, bir yardım, dayanışma ve halkın yardım konusunda duyarlığını dikkate alma yönünde bir çağrı idi. Ben o dönemde Mardin Büyükşehir Belediye Başkanıydım. Merkez Yürütme Kurulu’nda değildim. MYK’daki açıklamaları bende basından kamuoyuna yapılan açıklamalardan öğrendim” diye devam etti.

“KOBANİ’YE DEVLETİN İZNİYLE GİTTİK”

“Kobanê’ye gittim, Urfa Valisinin ve Suruç Kaymakamlığının izni ile gittim. Oradaki duruma bakmak, oradaki yıkılmış binaları tespit etmek, oradaki durumun ne olduğunu öğrenmeye yönelik bir ziyaretti” diyen Türk, şöyle devam etti:

“Bu ziyareti 10-15 kişilik grupla yaptık. Buraya izin dahilinde gittik. Oradaki durumu görmeye dönük yardım konusunda neler yapılabilir konusunda bir ziyaretti, yoksa herhangi bir örgüt yöneticisi ile bir görüşme, KCK ile bir görüşme olmadı. Sadece durum tespiti yaptık ama Kobani’de kalan bazı insanlar bizi karşıladılar, duygu ve düşüncelerini, nelerin yaşandığını tespit etmeye ve onu görmeye gitmek için gittim mesele bu kadardır.”

“GİTMEMİZ, DEVLETİN YAKLAŞIMINDAN KAYNAKLANIYOR”

Her şeyin devletin bilgisi ve izni dahilinde yapıldığını aktaran Türk, “O dönemde sizde biliyorsunuz, Irak Federe Yönetimi ile silah, zırhlı araçlar gönderildi. O dönemde bizim gitmemiz, devletin o konudaki yaklaşımından kaynaklanıyor. Çünkü Irak’dan malzemeler gitti, zırhlı araçlar Türkiye üzerinden gitti, bizim gidişimiz izinli bir gidiş, Vali’nin Suruç Kaymakamlığının izni ile yaptığımız ziyarettir. Bu ziyareti sadece biz yapmadık, izin dahilinde bir çok grup gitti. Durum budur. Yapılan suçlamalar fezlekelerdeki suçlamaları kabul etmiyorum” diye savunma yaptı.

Türk, “Kesinlikle 6-8 Ekim olaylarında Mardin’de idim. 1-2 esnafın camı kırılmıştı, onları ziyaret ettim” dedi.

d Ahmet Türk: Kobani’ye devletin izniyle gittik, bu soruşturma siyasi bir karar

“Bu süreçte hep sükunet çağrısı yaptım, şiddet çağrım olmamıştır” diyen Türk, “Türkiye kamuoyunun tamamı beni tanır. Bunun dışında söyleyecek fazla bir şeyim yoktur, Irak’a gidişim Celal Talabani felç olmuştu, Almanya’dan döndüğünde ziyaretine gitmiştim, sorduğunuz tarihte olup olmadığını tam hatırlamıyorum, en son gittiğimde Celal Talabani’yi ziyarete gitmiştim” diye savunma verdi.

YURTDIŞI ÇIKIŞ YASAĞI İSTENDİ

Ahmet Türk’ün ifadesinin ardından avukatlar savunma yaptı. Savcılık, Türk hakkında yurt dışına çıkış yasağı getirilerek serbest bırakılması talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine mahkemeye sevk etti.

TÜRK: SİYASİ BİR KARAR

Adliye çıkışı soruşturmaya dair açıklama yapan Türk, ortada siyasi bir karar olduğunu olduğu söyleyerek, “Bu soruşturmanın adil olmadığını, 6 yıl sonra böyle bir davanın açılması, siyasi bir karar olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

TUTUKLANAN SİYASETÇİ SAYISI 25’E YÜKSELDİ

Kobani soruşturması kapsamında 82 siyasetçiye gözaltı kararı çıkarıldı. 20 Eylül 2019 tarihinde eski HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, 2 Ekim’de HDP’li Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, HDP MYK üyesi Alp Altınörs, HDP Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Nazmi Gür, eski milletvekilleri Ayla Akat Aka ve Prof. Dr. Emine Beyza Üstün, eski DBP Eşbaşkanı Emine Ayna, eski HDP MYK üyeleri Bircan Yorulmaz, Berfin Özgü Köse, Dilek Yağlı, Can Memiş, Günay Kubilay, Bülent Parmaksız, Pervin Oduncu, İsmail Şengün ve Cihan Erdal, eski HDP Genel Saymanı Zeki Çelik, HDP RTÜK üyesi Ali Ürküt, 12 Ekim’de eski DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve eski HDP milletvekili Aysel Tuğluk, 17 Ekim’de ise DBP’li eski Diyarbakır Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, 3 Kasım’da Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) eski Milletvekili İbrahim Binici, HDP PM Üyeleri Mesut Bağcık ve Ayşe Yağcı tutuklandı.

Aynı soruşturma kapsamında tutuklanan siyasetçilerin sayısı 25’e yükseldi.

EV HAPSİ VE YURT DIŞI YASAĞI…

25 Eylül’de gözaltına alınan ve 2 Ekim’de tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen siyasetçilerden eski HDP Milletvekili ve İmralı Heyeti Üyesi Sırrı Süreyya Önder, eski MYK Üyesi Gülfer Akkaya ve eski milletvekili Altan Tan adli kontrol şartıyla, 17 Ekim’de tutuklu eski HDP Milletvekili Gülser Yıldırım “ev hapsi” şartıyla, 19 Ekim’de ise kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk yurt dışı yasağı şartıyla serbest bırakıldı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com