Koç Holding, Romanya’daki Ford Otosan fabrikasında seri üretime geçti

Koç Holding, Romanya'daki Ford Otosan fabrikasında seri üretime geçti! Yeni nesil Courier modelleri için hazırlıklar tam hızla devam ediyor. Türkiye'de popüler olan araçlar binlerce adet üretilecek.

KRONOS 19 Nisan 2024 DÜNYA

Koç Holding’in Romanya’daki Ford Otosan fabrikasında seri üretime geçmesi büyük yankı uyandırdı! Yeni nesil Courier modelleri için hazırlıklar sürerken, Türkiye’de popüler olan araçlar binlerce adet üretilecek. Balkan coğrafyasında yeni fabrikaların açılıp açılmayacağı ise merak konusu.

Koç Holding, Romanya’daki Ford Otosan üretim tesisinde seri üretime başladı. Ford Otosan’ın tasarımını ve mühendisliğini üstlendiği yeni nesil Courier’nin içten yanmalı van ve kombi versiyonları, Koç Holding’e bağlı Ford Otosan tarafından Romanya’da üretilecek. Bu yatırım için şirketin 490 milyon eurodan fazla kaynak aktaracağı belirtilmişti.

2023 yılının Eylül ayında, ilk parti üretiminin kontrolü için fabrikayı ziyaret eden Rahmi Koç ve Ali Koç, hazırlanan ilk üretime imza atmış ve yakında seri üretime geçileceğini duyurmuşlardı.

KOÇ GRUBU YENİ ATILIMLARA MI YÖNELİYOR?
Son zamanlarda Koç Grubu, Tat Gıda’nın yüzde 49’luk hisse payını ortalama 75 milyon dolara satın alması ve Antalya’da büyük bir hastane grubunu satın almasıyla gündeme geldi. Ayrıca, Avrupa ve Mısır gibi coğrafyalarda yeni atılımlara girişmeleriyle dikkat çekiyor.

Koç Holding, Ford Otomotiv Fabrikası’nın Romanya’daki açılışıyla seri üretime geçti. Türkiye’de de çok popüler olan modellerin binlerce üretileceği fabrikada emekler tam hızla devam ederken, Koç Grubu’nun Balkan coğrafyasında yeni fabrikalar açıp açmayacağı merak konusu.


Geçtiğimiz yıl temmuz ayında, Ford Otosan’ın ana ortağı Ford Motor Company’e ait Romanya’daki fabrikanın alımını tamamlarken, elektrikli araçların da üretileceği fabrikaya üç yılda 490 milyon euro yatırım yapılacağı açıklanmıştı. Mart ayında yapılan açıklamada, toplam üretim kapasitesinin yılda 900 bin araca yükseleceği belirtilirken, tesis için ödenen alış bedelinin 625 milyon euro olduğu kaydedilmişti.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com