Koç’a darbe üstüne darbe

Türkiye'nin 1 numarası Koç Holding'in hesapların alt üst edecek haberler peş peşe geliyor. TÜPRAŞ'ın petrolünü nakleden tankere İran tarafından el konuldu.

KRONOS 12 Ocak 2024 EKONOMİ

Türkiye Petrol Rafinerileri Anonim Şirketi’nin (TÜPRAŞ) İzmit Rafinerisi’nde imalatı 1 Mart 2024 tarihinden itibaren 92 gün boyunca imalatı durdurmak için düğmeye basan Koç Holding son iki günde derinden sarsıldı.

TÜPRAŞ’ta imalata ara verileceği için 6 milyar Türk Lirası’ndan fazla hasılat kaybına maruz kalması beklenen Koç’ta TÜPRAŞ şokuna bir yenisi ilave edildi.

IRAK’TAN BEKLEDİĞİ PETROL GELMEYECEK

TÜPRAŞ’ın Irak’ın millî petrol şirketi SOMO’dan satın aldığı 140 bin ton ham petrolü nakletmek üzere Kızıldeniz’de seyreden “St. Nikolas” isimli tanker ile irtibat kesildi.

Tankerin kayıplara karışmasının üzerinden birkaç saat geçmesini müteakip İran tankere el koyduğunu ilan etti. İran daha sonra tankerin ele geçirilmesine dair görüntüleri yayınladı. Tankerin İran donanması tarafından İran’da bir limana yanaştırıldığı iddia ediliyor.

TÜPRAŞ’TAN SONRA OTOMOTİV TESİSLERİNE DARBE

Koç Holding’in otomotiv sektöründe faaliyet gösteren üç tesisi de grev kararı ile karşı karşıya.

Türk Metal Sendikası (Türk Metal) ile Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında ücret müzakerelerinde mutabakata varılamayınca sendika grev kararı aldı.


 

Grev Koç’un Amerikan otomotiv devi Ford ile yarı yarıa ortak olduğu Ford Otosan’ı, Arçelik’i, Türk Traktör’ü ve Türk Otomobil Fabrikaları Ticaret Anonim Şirketi’ni (TOFAŞ) derinden etkileyecek.

Grevin başlaması hâlinde şirketlerin imalat, satış hasılatı (ciro) ve kâr tahminlerinin alt üst olabileceği belirtiliyor.

MESS 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren çalışanların maaşlarına zam teklifini yüzde 60’a çıkarmıştı. Ancak bu teklif Türk Metal tarafından kabul edilmemişti.

Türk Metal, yüzde 119 yıllık zam talep ediyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com