‘Komutanlığımızca kazan dairesinde…’: Başsavcı talimatıyla kitaplar yakıldı

KRONOS 11 Kasım 2019 GÜNDEM

Erzincan’ın Refahiye ilçesinde Cumhuriyet Başsavcısı’nın talimatıyla iki kitabın yakıldığı ortaya çıktı. Jandarma imha tutanağında, “Refahiye Cumhuriyet Başsavcısı’nın talimatıyla komutanlığımız kazan dairesinde video çekimi yapılarak imha edildiği…” denildi.

Gazete Duvar‘dan Hacı Bişkin’in haberine göre ilçedeki bir ev baskını sırasında evdekilerin telefonlarına ve kitaplarına el konuldu. Bu eserlerden biri belgeselci yazar Kazım Gündoğan ve Nezahat Gündoğan’ın İletişim Yayınları tarafından yayımlanan Dersim’in Kayıp Kızları adlı kitabı, diğeri ise Kalipso Yayınları’ndan çıkan İbrahim Kaypakkaya’nın hayatının anlatıldığı kitaptı.

KİTAPLAR KAZAN DAİRESİNDE YAKILDI

Refahiye Cumhuriyet Başsavcılığının kitapların ‘imha’ edilmesi için talimat verdiği öğrenildi. İmha tutanağında üç jandarmanın imzası yer alırken, kitapların nasıl imha edildiğiyle ilgili, “Refahiye Cumhuriyet Başsavcısı’nın talimatıyla komutanlığımız kazan dairesinde video çekimi yapılarak imha edildiği…” bilgileri yer aldı.

KİTAPLAR NE ANLATIYOR?

Haberde kitapların içeriği ile ilgili ise şu bilgiler veriliyor:

Dersim’in Kayıp Kızları, 1937-1938 ‘Tunceli Harekâtı’ndan sonra ailelerinden koparılan kız çocuklarının hayat hikayesini ele alıyor. Ailelerinden koparılan bu kız çocukları devlet baskısıyla asimilasyona uğrayarak yatılı okullara verildiler, bazıları da subaylara veya bürokratlara evlatlık olarak teslim edildi. Aslında 1926’dan 1950’ye kadar değişen yoğunluklarla süren bu uygulama, Tertele’nin vahim cephelerinden biridir. Nezahat ve Kazım Gündoğan, Dersim’in bu kayıp kızlarının izini sürdüler. Kendileriyle, yakınlarıyla konuştular. Bu kitapta, yüzü aşkın ‘vaka’ yer alıyor.

Salih Aksoy’un kaleme aldığı ve Kalipso Yayınları tarafından yayımlanan İbrahim Kaypakkaya – Ser Verip Sır Vermeyen Devrim Önder kitap, Diyarbakır Cezaevi’nde gördüğü işkenceler sonucu ölen Kaypakkaya’nın sosyalizm üzerine tartışmalarını ve yaşam öyküsünü anlatıyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com