Konferans düzenlemek suç sayıldı: İHD yöneticisine 15 yıl hapis istemi

KRONOS 21 Kasım 2019 GÜNDEM

İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkez Yürütme Kurulu Üyesi ve eski Genel Başkan Yardımcısı Raci Bilici hakkında ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla açılan davanın duruşması Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Duruşmada Bilici ile avukatları Barış Yavuz, Serdar Çelebi ve Mehmet Öner hazır bulundu.

Bilici’ye suç unsuru olarak sunulan etkinlikler arasında, İHD için hak ihlali raporu hazırlamak, hak örgütleri toplantılarına ve Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) faaliyetlerine katılmak gösteriliyor.

ÇALIŞTAY, KONFERANS DÜZENLEMEK SUÇ SAYILDI 

Duruşmada mütalaasını sunan savcı, Bilici’nin ‘örgüt üyeliği’nden 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

Mütalaada, DTK’nin demokratik özerkliği gerçekleştirmek amacıyla örgüt hedefleri doğrultusunda sivil toplum kuruluşlarını örgütlediği, bu hususta çalıştay, konferanslar düzenlediği iddia edildi.

Avukatlar esas hakkındaki savunmalarını yapmak üzere süre talebinde bulundu. Mahkeme, avukatların mütalaaya karşı savunma yapmak üzere süre talebini kabul ederek duruşmayı erteledi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com