Konya’daki hayvan barınağı vahşetinde iki kişiye tahliye

Konya'daki hayvan barınağında bir köpeğin kürekle öldürülmesine ilişkin tutuklanan iki kişi hakkında tahliye kararı verildi. Sanık Murat B, köpeğin kendisini ve başkalarını ısırdığını iddia etti.

KRONOS 02 Ocak 2023 GÜNDEM

AKP’li Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait barınakta görevli iki kişinin bir köpeği eziyet ederek öldürdükleri gerekçesiyle yargılandıkları davada tahliye kararı çıktı.

Konya 14. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, sanıklar Murat B. ve Sefa Ç, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

‘BENİ ISIRMIŞTI’

Sanık Murat B, köpeğin kendisine saldırdığını, olaydan önce de başka kişileri ısırdığını iddia etti. Kürekle köpeğin kendisine saldırmasını önlemeye çalıştığını öne süren Murat B, “Kafasına vurmak istemedim. Ertesi gün köpeği gördüm, yaşıyordu. Olaydan sonra belimdeki rahatsızlık nedeniyle 3-4 gün rapor aldım. Hayvanları seviyorum. Keşke köpek beni ısırsaydı da böyle bir olay yaşanmasaydı” ifadelerini kullandı.

‘PİŞMANIM’

Diğer sanık Sefa Ç. ise 14 Eylül’de hayvan bakım elemanı olarak göreve başladığını söyledi. Olay günü kafesteki köpekleri aşılayıp, tekrar kafeslere koyduğunu, köpeğin kafesten çıktıktan sonra Murat B’ye saldırdığını öne süren Sefa Ç, şunları söyledi:

“Köpek saldırınca Murat yanındaki kürekle bir kez vurdu. Köpek sersemleyince, o sırada yakaladım. Hiç kimse tepki göstermedi. İşe yaklaşık 2 ay önce başladım ve ilk kez böyle bir olay gördüm. Elinde sopa veya buna benzer bir şey olanlara köpekler saldırmıyordu. Köpek bayıldıktan sonra 2-3 metre götürdüm. Sonra müdahale edildi. Köpeği ilaçladıktan sonra bıraktım. Pişmanım. Nasıl olduğunu ben de bilmiyorum.”

Konya Baro Başkanı Oktay Unkur da “Olaya ilk baştan bu yana müdahale eden ve şikayette bulunan bir kurumuz. Şu an yargılanan 2 sanık dışında diğer sorumluların da tespit edilip cezalandırılmasını istiyoruz” dedi.

tanıklardan veteriner teknisyeni M.A.Ö, tesadüfen döndüğünde köpeğe vurulduğunu gördüğünü belirterek, “Sanık Murat B’ye ‘vurma’ diye bağırdım ama beni duymadı. Bulunduğum yerden ayrılırsam köpeklerin dağılma ihtimali vardı, bu nedenle bırakıp gidemezdim. Aradaki mesafe nedeniyle yanına gitsem de yetişemezdim” dedi.


 

SAVCI HAPİS CEZASI İSTEDİ

Cumhuriyet savcısı, mütalaasında “Hayvanları Koruma Kanunu” gereğince hayvanlara bakmak ve onları korumakla görevlendirilen şüpheliler Murat B. ve Sefa Ç’nin suçu, fikir ve eylem birliği içinde işledikleri kanaatine varıldığını belirterek, her iki şüphelinin de “Ev hayvanını veya evcil hayvanı kasten öldürme” suçundan 6’şar yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını talep etti.

Mahkeme heyeti, sanıkların tahliyesine karar verdi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com