Korgenerallik bekleyen ‘fişçi’ komutan Fuat Güney emekliye sevk edildi

TSK içindeki bazı subayları fiyleyen ve liste halinde hükümete sunan Tümgeneral Dr. Fuat Güney, Korgenerallik beklerken, emekliliğine 8 yıl kala sürpriz şekilde emekliye sevk edildi.

KRONOS 15 Ağustos 2022 GÜNDEM

Tümgeneral Dr. Fuat Güney, Korgenerallik beklerken emekliye sevk edildi.

Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Dr. Fuat Güney, Korgenerallik beklerken, emekliliğine 8 yıl kala sürpriz şekilde emekliye sevk edildi. Tümgeneral Güney, 2013-2015 yılları arasında Personel Başkanlığı yaparken Gülen cemaati ile ilişkilendirdiği subayların tasfiyesine yönelik isim listesi hazırlayıp hükümete sunmuştu.

Sözcü’den Özgür Cebe’nin aktardığına göre; Tümgeneral Fuat Güney 2013-2015 yıllarında Jandarma Genel Komutanlığı Personel Başkanlığı yaparken Gülenci olduklarını iddia ettiği subayları fişleyip liste halinde hükümete sundu.

Bununla da yetinmeyen Güney, Jandarma Genel Komutanlığı karargâhı ve taşrada kritik kadrolardaki bazı subayların da benzer gerekçelerle 2015 yılı atamalarında ve terfilerinde pasif kadrolara atamalarını sağladı.

FİŞLEDİĞİ İSİMLER TSK’DAN TASFİYE EDİLDİ

Hazırladığı ve Gülenci subaylardan oluştuğunu iddia ettiği listedeki isimlerin tamamının 15 Temmuz 2016’dan sonra ihraç edilip tutuklandığı öğrenildi. Güney’in Personel Başkanı olduğu için Adana’da MİT tırlarını durduran askeri personelin Yüksek Disiplin Kuruluna sevk edilerek meslekten ihraç edilmeleriyle ilgili sürece etkisi olduğu kaydedildi.

Geçen yıl korgeneralliğe terfi etmesi beklenirken bu yıl emekliliğe sevk edilmesi teşkilat içinde sürpriz olarak değerlendirilen Fuat Güney’in, jandarmada yönetim ve organizasyon üzerine doktora tezi bulunuyor.

KARDA DONDU, YAŞLILARLA SOHBET ETTİ

Fuat Güney, 1994’te Muş’ta çıkan bir çatışmada yaralandığı için kendisine yara işareti beratı verildi. Muş Şenyayla kırsalında Ocak-Şubat ayında bir operasyon sırasında el ve ayak parmakları karda donduğu iddia edilen Güney’in Ankara Anıttepe’de 1956 yılında inşa edilmiş 100 metrekare bir evi ve üç çocuğu bulunduğu da Sözcü’nün haberinde yer aldı.

Güney hakkındaki haberde; “görev yaptığı Diyarbakır, Mardin, Batman ve Şanlıurfa’da operasyon bölgelerindeki köy ve mezralarda yaşlılarla sohbet edip, çocuklara hediyeler dağıtarak devlet-millet arasındaki bağın pekişmesi için yoğun çaba sarf ediyordu.” denildi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com