Korkutan gelişme: Koronavirüsün mutasyonu da mutasyona uğruyor

Koronavirüs mutasyonunun kaygı verici değişikliklere uğradığına işaret eden bilim insanları, karantina önlemlerinin devam etmesinin virüsün yeni varyantlarının ortaya çıkmasını engelleyeceğine işaret edildi.

KRONOS 02 Şubat 2021 GÜNDEM

İngiltere’de bilim insanları, ülkede hızla yayılan koronavirüsü mutasyonunun kaygı verici yeni değişiklere uğradığını açıkladı.

Bilim insanları, yapılan testlerde Güney Afrika ve Brezilya’da görülen E484K mutasyonuna rastlandı. Uzmanlar, bu değişimin aşıların etkinliği etkileyebilecek olmasına karşın, ülkede kullanan aşıların hâlâ sonuç vereceğini söylüyor.

Koronavirüsten ölenlerin sayısının 106 bini geçtiği İngiltere’de son dönemde virüsün yayılmasını önlemeye yönelik çabalar hız kazandı. Virüsün Güney Afrika varyantı için açıl test programı başlatılırken yeni seyahat yasakları devreye kondu.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre uzmanlar, İngiltere’de E484K mutasyonun görüldüğü çok az varyant vakası olduğunu söylüyor. Bilim insanlarına göre, bu durum bu varyantın tüm versiyonlarında mutasyon olduğu anlamına gelmiyor.


 

Leicester Üniversitesi’nden virüs uzmanı Dr. Julian Tang, insanların karantina önlemlerine uymaya devam edip virüsün daha fazla mutasyon geçirmesine fırsat vermemesi gerektiğini söyledi. Dr. Tang, “Aksi halde virüs sadece yayılmaya devam etmez evrim de geçirir. Virüsün yayılması, yeni ortaya çıkan varyantlar için bir ‘erime potası’ olur” dedi.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com