Koronavirüs: AB’nin en büyük maske tedarikçisi Çin; Türkiye 5. sırada

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre AB’de maske ithalatının değeri 2019 yılının ilk yarısında 800 milyon Euro iken, bu tutar 2020 yılının ilk döneminde 14 milyar Euro’ya kadar yükseldi.

TARIK ENGİN 06 Ekim 2020 EKONOMİ

Dünyanın en büyük maske tedarikçisi Çin.

Koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek için dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, uluslararası mal ticaretini olumsuz yönde etkileyen çeşitli kısıtlayıcı önlemler aldı. Bununla birlikte, aynı zamanda salgınla mücadeleye yardımcı olabilecek bir dizi ürüne olan talep artmış ve bu da bu ürünlerin uluslararası ticaretini olumlu yönde etkilemiştir. Bu ürünlerin en göze çarpanlarından biri, artık sadece tıp uzmanları tarafından değil, çoğumuz tarafından günlük hayatımızda yaygın olarak kullanılan yüz maskeleri. Peki, Avrupa Birliği’nin (AB) en fazla maske ithal ettiği ülke hangisi? Türkiye’nin maske ithalatı pazarındaki yeri ne?

Covid-19 salgının başlangıcından bu yana maske ihtiyacı 2019’un ilk dönemi ile 2020’nin ilk dönemi karşılaştırdığında çarpıcı bir şekilde arttı. Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre AB’de maske ithalatının değeri 2019 yılının ilk yarısında 800 milyon Euro iken, bu tutar 2020 yılının ilk döneminde 14 milyar Euro’ya kadar yükseldi. AB üyesi ülkelerin en çok maske ithal ettiği devlet ise Çin oldu. Türkiye bu sıralamada 5. sırada yer aldı.

MASKE İTHALATININ YÜZDE 92’Sİ ÇİN’DEN YAPILDI

AB ülkelerinin maske ithalatında bir numaralı ortağı Çin oldu. Covid-19 salgının başladığı ülke olan Çin’den ithal edilen maskeler, AB ülkelerinin toplam maske ithalatının yüzde 92,3’üne denk. AB üyesi ülkeler sadece Haziran ayında Çin’den 3 milyar Euro’luk maske ithalatı gerçekleştirdi. Çin ardından en çok maske ithal eden ülke ise Viet Nam oldu. Toplam maske ithalatın yüzde 1,9’u Viet Nam’dan yapıldı.

AB ülkelerinin en çok maske ithal ettiği ülkelerden biri de Türkiye oldu. 2020 yılının ilk döneminde Türkiye’den yüzde 0,7’lik bir maske ithal eden Avrupa devletleri, sadece Haziran ayında Türkiye’den 19.2 milyon Euro’luk bir fatura aldı.

AB ülkelerinin en çok maske ithal ettiği ülkeler şu şekilde: Çin (yüzde 92,3), Vietnam (yüzde 1,9), Hong Kong (yüzde 1,2), İngiltere (yüzde 0,7), Türkiye (yüzde 0,7) ve Tunus (yüzde 0,7).

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com