Erdoğan’a uyarı: Netanyahu da ‘Göreceksiniz, dağılacaklar’ iddiasındaydı

Fehmi Koru: Netanyahu “Göreceksiniz, olmayacak, kuramayacaklar” beklentisi içerisindeydi... En kritik çetrefilli siyasi sorunları bile sühuletle çözmeyi başardı sekiz aydır süren çok partili koalisyon.

KRONOS 15 Şubat 2022 GÜNDEM

Gazeteci ve yazar Fehmi Koru

Deneyimli gazeteci Fehmi Koru, altı parti liderini bir araya getiren amacın “AK Parti’yi ve Tayyip Erdoğan’ı yönetimden uzaklaştırmak” olduğunu belirterek ‘Verdikleri fotoğrafa bakılırsa… hükümet kurup ülkeyi yönetmeye kadar varacak bir ittifakın gerçekleşmiş olduğunu yazdı.

Benzer bir durumun İsrail’de de yaşandığını kaydeden Koru, Likud Partisi ve lideri başbakan Benjamin Netanyahu’yu iktidardan etmek için, birbirlerine hiç de olumlu gözle bakmadıkları bilinen yedi Yahudi partisi, yanlarına İsrail meclisi Knesset’te dört milletvekiliyle temsil edilen Arap Birliği blokunu da alarak, hükümet kurdu.’ ifadelerini kullandı.

Fehmi Koru şunları yazdı:

İktidar cephesi adına konuşup yazanlar, muhalefeti bir araya getiren amacın AK Parti’yi ve Tayyip Erdoğan’ı yönetimden uzaklaştırmak” olduğu ısrarındalar.

Doğru bir tespit bu.

Muhalefetin farklı renklerini bir arada tutan gerçekten de o amaç.

Ülkenin AK Parti tarafından son yıllarda kötü yönetildiği, bunun en önemli sebebinin de Tayyip Erdoğan’a dünyada pek az ülke başkanına tanınmış olağanüstü geniş yetkileri sağlayan ‘Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi’ olduğu düşüncesi farklı partileri bu durumu değiştirme amacında birleştirdi.

Aslında küçümsenecek bir amaç değil bu.

Benzer bir durum bir başka ülkede çok daha derin ayrılıkların söz konusu olduğu partiler arasında yaşandı; orada da, tam sekiz farklı partiyi, uzun yıllardır iş başında olan hükümeti ve iddialı başbakanı yerinden etme amacı bir araya getirdi ve kurulan ortaklık işe de yaradı.

İsrail’de yaşandı bu durum.

Likud Partisi ve lideri başbakan Benjamin Netanyahu’yu iktidardan etmek için, birbirlerine hiç de olumlu gözle bakmadıkları bilinen -bir kaçı aşırı dinci- yedi Yahudi partisi, yanlarına İsrail meclisi Knesset’te dört milletvekiliyle temsil edilen Arap Birliği blokunu da alarak, hükümet kurdu.

Netanyahu “Göreceksiniz, olmayacak, kuramayacaklar” beklentisi içerisindeydi. Hükümeti kurdu sekiz parti. Sonrasında, yine Netanyahu “Göreceksiniz, karşılarına çıkacak ilk sorunda tökezleyip dağılacaklar” iddiasını seslendirirken, en kritik çetrefilli siyasi sorunları bile sühuletle çözmeyi başardı sekiz aydır süren çok partili koalisyon.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com