‘Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, 100 milyar lira bulamayacak kadar kötü durumda mı?’

Halk TV yazarı Mehmet Tezkan: "Mehmet Şimşek’in açıkladığı paket harfiyen uygulansa 100 milyar lira tasarruf sağlanacak. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti bu duruma mı düştü? 100 milyar lira bulamayacak kadar kötü durumda mı?"

KRONOS 14 Mayıs 2024 GÜNDEM

Hükümetin açıkladığı Kamuda Tasarruf Paketi’ne eleştiriler geliyor. Halk TV yazarı Mehmet Tezkan, “Mehmet Şimşek’in açıkladığı paket harfiyen uygulansa 100 milyar lira tasarruf sağlanacak. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti bu duruma mı düştü? 100 milyar lira bulamayacak kadar kötü durumda mı?” diye sordu.

Mehmet Tezkan, “Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Hazine ve Maliye Bakanı bundan sonra yeni araç kiralanmayacak, yeni bina tutulmayacak, otellerde toplantı yapılmayacak, kokteyl verilmeyecek diye ciddi ciddi basın toplantısı yaptı… Yıllar önce çerez parası dediği miktarda tasarruf yaparak kurtulacağımızı söyledi… Enflasyonla böyle mücadele edecekmişiz. Maliye Bakanı’nın açıklaması… İktidarın yerel yönetimlerle birlikte har vurup harman savurduklarının itirafı değil mi? İktidarın hazineyi patlattığının kanıtı değil mi? İsrafın belgesi değil mi? Müsrif yönetimin havlu atığının fotoğrafı değil mi? Çerez parasına kaldığımızın göstergesi değil mi?” ifadelerini kullandı.

DİYANET BAŞKANI AUDİ A8’DEN İNER Mİ?

“Ya 100 milyara muhtacız ya da ‘tasarruf şemsiyesiyle’ ortada büyük bir aldatmaca var” diyen Tezkan, şöyle devam etti:

Yapılan göz boyama… İmaj tazeleme… 31 Mart yenilgisinden sonra ortaya çıkan büyük israfın üzerini örtmek… Yabancı menşeli araç kullanılmayacakmış! Yani Alman araçları… Kamunun alayı yabancı menşeli araçlarla dolu… Mercedes’e, BMW’ye kurulanlar yarın araçları geri verecek mi? Güldürmeyin… Zaten verse ne olur ki; Diyanet İşleri Başkanı’nın dokuz makam aracı varmış. Audi A8’den iner mi? İnmez… Adam memleket benim edasıyla dolaşıyor…

Sadece o değil, bütün bakanlar, bütün üst düzey bürokratlar da… İtibar maskesi altında; arabalarını yarıştırıyorlar, makam odalarını yarıştırıyorlar, konutlarını yarıştırıyorlar, tatillerini yarıştırıyorlar, harcamalarını yarıştırıyorlar… 2,5 trilyon lira bütçe açığı var, 100 milyar tasarruf ederek mi (o da ederlerse!) iki yakayı bir araya getirecek!… Bu iş böyle olmaz. Enflasyonun inmesi için zihniyet değişmesi lazım…Rejimin değişmesi lazım… İki kere iki dört. Başka türlü olmaz!…”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com