Koudelka ile kutsal topraklarda

KRONOS 03 Aralık 2019

Josef Koudelka Doğu Kudüs'te. FOTOĞRAFLAR: GILAD BARAM

Bir zamanlar asistanlığını yaptığı Josef Koudelka’in fotoğrafları ile kendi çalışmalarını birleştirerek büyüleyici bir diyalog ortaya çıkartan yönetmen Gilad Baram’ın belgeseli Koudelka Shooting Holy Land ilgi görmeye devam ediyor. Belgesel film önümüzdeki günlerde 4-6 Aralık tarihleri arasında Fransa’da yapılacak Traces De Vies festivalinde ve 20 Ocak 2020’de İspanya’daki Vip Festival‘de izleyici ile buluşacak.

1968’de Prag’ın Sovyet Birliği tarafından istilasının ikonik görüntülerini çektikten yaklaşık kırk yıl sonra, efsanevi Magnum fotoğrafçısı Koudelka İsrail ve Filistin’e gitti. Burada İsrail’in Batı Seria da inşa ettiği 9 metrelik dev duvarı ve zorlu hayatı gören Koudelka hissettiklerini anlatan 4 yıllık bir projeye evet demesiyle başladı belgesel. Bu serüvende ünlü fotoğrafçının her anını izleyen eski asistanı Gilad Baram ortaya çıkanları kendi sinematografisi ile birleştirip ortaya görsel şölen ortaya çıkardı.

Çalışma ile ilgili “Ben duvarın arkasında büyüdüm. Orası benim için hapishaneydi; kafesteydim. Tabi ki duvardan hoşlanmadım fakat aynı zamanda bu duvar oldukça etkileyici. ” diyor efsane fotoğrafçı Josef Koudelka. (KUAYBE SÖNMEZ)

NOT: BELGESEL İLE İLGİLİ AYRINTILI BİLGİYİ BURADA BULABİLİRSİNİZ

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com