Kraliçe Elizabeth’in cenaze töreni sona erdi

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in resmi cenaze töreni Westminster Abbey Kilisesi'nde yapıldı. Kraliyet Ailesi'ne özel bir törenin ardından kraliçe, Kral 6. George Hatıra Şapeli’ne gömülecek. Mezar taşında “ELIZABETH II 1926-2022” yazacak.

KRONOS 19 Eylül 2022 DÜNYA

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in resmi cenaze töreni, dünya genelinden çok sayıda üst düzey devlet yetkilisinin katılımıyla tarihi Westminster Abbey Kilisesi’nde yapıldı.

Bu akşam düzenlenecek Kraliyet Ailesi’ne özel bir törenin ardından Kraliçe, St George Şapeli’nin içindeki Kral 6. George Hatıra Şapeli’ne gömülecek. Mezar taşında “ELIZABETH II 1926-2022” yazacak.

Başkent Londra’daki Westminster Abbey Kilisesi’nde TSİ 13.00’te başlayan cenaze törenine, Kraliçe’nin çocukları İngiltere Kralı 3. Charles, Prenses Anne, Prens Andrew, Prens Edward’ın yanı sıra Kraliçe Camilla, Galler Prensi William ve eşi Galler Prensesi Kate, Sussex Dükü Prens Harry ve eşi Düşes Meghan Markle ile kraliyet ailesinin diğer üyeleri katıldı.

Cenaze töreninde, ABD Başkanı Joe Biden ile eşi Jill Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, İrlanda Cumhurbaşkanı Michael Higgins, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’in eşi Olena Zelenska başta olmak üzere 500’e yakın dünya lideri ve üst düzey isim yer aldı.

ÜLKE ÇAPINDA SAYGI DURUŞU

Eski İngiltere başbakanlarının da bulunduğu, ilahilerin okunduğu ve konuşmaların yapıldığı cenaze törenine, Türkiye’yi temsilen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katıldı.

Westminster Abbey Kilisesi’ndeki törenin ardından ülke çapında 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Kraliçe Elizabeth’in üzerinde tacının yanı sıra çiçeklerin bulunduğu tabutu, Hyde Park’ın girişindeki Wellington Arch’a ve oradan da defnedileceği Windsor’a götürüldü.

Buradaki geçit törenin ardından ise Windsor Kalesi’ne getirilen Kraliçe 2. Elizabeth’in naaşı, kaledeki St. George Şapeli’ne nakledildi.

İmparatorluk Devlet Tacı, Hükümdar’ın altın küresi ve asası tabutun üzerinden Kraliyet Kuyumcusu tarafından alındı. Son olarak Kral 3. Charles monarşinin tören etkinliklerini düzenleyen Kapı Hizmetlileri’nin bayrağını tabutun üzerine yerleştirdi.

Eski MI5 şefi Baron Parker da görev süresinde kullandığı değneğini kırarak tabutun üzerine koydu. Beyaz tozların tabutun üzerine gelişi Kraliçe’nin en üst düzey memuru olarak Lord Chamberlein ünvanıyla da adlandırılan Parker’ın hükümdara verdiği hizmetlerin de sonunu sembolize ediyor.

Milli marşın okunmasının ardından Kraliçe 2. Elizabeth’in cenaze töreni sona erdi.

ŞAPELE GÖMÜLECEK

Kral 3. Charles, Kraliyet Ailesi üyeleri ve cenaze törenindeki misafirler St. George Şapeli’nden ayrılmaya başladı.

Bu akşam düzenlenecek Kraliyet Ailesi’ne özel bir törenin ardından Kraliçe, St George Şapeli’nin içindeki Kral 6. George Hatıra Şapeli’ne gömülecek.

Mezar taşında “ELIZABETH II 1926-2022” yazacak.


İngiltere’nin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı Kraliçe 2. Elizabeth, 8 Eylül’de yaz tatilini geçirdiği İskoçya’nın Aberdeenshire bölgesindeki Balmoral Kalesi’nde 96 yaşında hayatını kaybetmişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com