Kredi kartının dibini sıyırırken dikkat

Motorlu Taşıtlar Vergisi'nden harçlara varıncaya kadar yüzde 50 ile yüzde 300 arasında değişen oranlarda zam yapan hükûmet temerrüt faizini de artırdı.

KRONOS 22 Temmuz 2023 EKONOMİ

Merkez Bankası’nın “politika faizi” diye bilinen haftalık repo faizini yüzde 15’ten yüzde 17,50’ye çıkarması ile diğer faiz oranları da artmaya başladı. Temerrüt (Gecikme) faiz oranı yüzde 15,75’ten yüzde 16,75’e çıkarıldı.

Kredi kartı aylık akdî faiz oranı ise, yüzde 1,90’dan yüzde 2,15’e yükseldi. Kredi kartında asgari ödeme tutarını yatıran mudi aylık yüzde 2,15 faiz ödeyecek. Kredi kartında yıllık maliyet yüzde 37,50’ye çıktı.

1 TEMMUZ 2023 TARİHİNDEN İTİBAREN GEÇERLİ

Muhasebat Genel Müdürlüğü Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’e göre; kanunî faiz oranı sözleşmeyle tespit edilmemişse yüzde 9, temerrüt faiz oranı sözleşmeyle tespit edilmemişse yüzde 9, ticarî işlerde yüzde 16,75 olarak uygulanacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığınca hazırlanan, Muhasebat Genel Müdürlüğü Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tebliğde, genel hükümlere göre takip ve tahsil edilecek kişilerden alacaklara uygulanacak kanunî faiz oranları ile temerrüt faizi oranları değiştirildi.

Tebliğ, 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com